Reportáž z Manchesteru: Máte strach kvůli terorismu? Dělejte, jako by nic

"Ozvala se rána. Pak začala panika," popisují z Manchesteru Češky Nikola a Tereza. Nejhorší atentát v severní Anglii zmařil život nejméně 22 lidí. Je možné chovat se, jako by se nic nestalo?

Zpravodaj Radiožurnálu Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vyšetřovatelé v souvislosti s útokem prohledali nejméně dvě budovy v Manchesteru. Na jedné z adres provedli kontrolovaný výbuch.

Policejní vyšetřovatelé v souvislosti s útokem prohledali nejméně dvě budovy v Manchesteru. Na jedné z adres provedli kontrolovaný výbuch. | Zdroj: Reuters

Centrum Manchesteru nějakých 15 hodin po nejhorším teroristickém útoku v severní Anglii nabízelo bizarní zážitky. Muž v kostýmu Super Maria vyhrával na zaplněné pěší zóně veselé melodie, jako by pár ulic odtud nevyhasly životy minimálně 22 lidí.

Dvacetiletá Češka Nikola přijela do města právě kvůli osudnému koncertu Ariany Grande. „Už bylo rozsvíceno, zpěvačka a tanečníci už byli pryč (z pódia), lidé začali vstávat a odcházet – a v tu chvíli se ozvala ta rána," popsala Radiožurnálu. „Pak začala panika. Nikdo nevěděl, co se děje."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek v Manchesteru.

Nikola spolu s kamarádkou Terezou zachovaly v chaotické a nepřehledné situaci klid a nesnažily se klubkem těl dostat z arény co nejrychleji ven. „Byla možnost utéct do zákulisí – věděly jsme, že to tam rozhodně bude bezpečnější než v sále," vzpomíná Tereza.

Dodává, že zaměstnanci Manchester Arena neměli situaci pod dohledem. „Stevardi zpěvačky měli asi zkušenost, co v takovém okamžiku dělat, takže ti se toho ujali. Ale (zaměstnanci) samotné arény určitě nevěděli, co dělat," myslí si Tereza.

Obě dívky došly pěšky do hotelu a nevyužily nabídky na odvoz nebo nocleh, se kterou přispěchali obětaví obyvatelé Manchesteru. Hodně si rozmyslí, jestli za pár dní vyjedou na koncert do Berlína - pokud by je tedy rodiče vůbec pustili.

‚Chovejte se, jako by nic'

Kamelot prodávající manchesterský večerník vykřikuje, aby se lidé chovali tak, jako by se nic nestalo. Stojíme před nákupním centrem Arndale, ve kterém policie zatkla možného komplice atentátníka z manchesterské arény. Je tedy možné se tvářit, jako by se nic nestalo a chovat se jako obvykle?

'Prohlížel jsem zkrvavená těla a hledal svou ženu a dceru.' Svědectví přeživších z Manchesteru

Číst článek

Prodavač jednoho z místních obchodů Vincent cítí po teroristickém útoku strach. Dolehlo prý na něj, když dlouho abstraktní teroristická hrozba dorazila do jeho oblasti.

Podle Vincenta se lidé v Manchesteru budou příštích pár dní bát zajet do centra na nákupy. Pak se ale prý situace zase uklidní, věří.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme