Republikánovi Santosovi opět hrozí vyloučení ze sněmovny. Šlo by o šestý případ v historii Kongresu

Obžalovaný republikánský kongresman George Santos čelí dalšímu hlasování o svém vyloučení z americké Sněmovny reprezentantů poté, co zpráva sněmovního etického výboru prohloubila téměř rok trvající skandál kolem jeho předvolební kampaně. Podle amerických médií je tentokrát potrestání Santose výrazně pravděpodobnější, návrh podporují i mnozí republikáni. Bude-li vyloučen, půjde teprve o šestý takovýto případ v dějinách Kongresu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikán George Santos hrozí vyloučení ze Sněmovny reprezentantů

Republikánský poslanec George Santos čelí hlasování o vyloučení ze Sněmovny reprezentantů | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Podle deníku The Washington Post by mohli kongresmani začít příslušný návrh projednávat už ve čtvrtek, hlasování se nicméně očekává až v pátek.

Pro vyloučení jednoho z členů jsou nutné hlasy dvou třetin sněmovny. V předchozím hlasování o Santosovi na začátku měsíce podpořilo ukončení jeho členství jen 179 zákonodárců, zatímco proti jich bylo 213 včetně drtivé většiny republikánů.

Zemřel Henry Kissinger. Americkému diplomatovi a držiteli Nobelovy ceny bylo 100 let

Číst článek

V polovině listopadu však etický výbor sněmovny po několikaměsíčním vyšetřování vydal zprávu s velmi nelichotivými závěry pro 35letého zákonodárce zvoleného loni v jednom z newyorských obvodů.

Santos podle ní během kampaně kradl peníze dárců a využíval je na osobní výdaje včetně kosmetických procedur nebo pobytů v centru hazardu Atlantic City. Komise také uvedla, že kampaň zfalšovala finanční hlášení podané Federální volební komisi (FEC).

Postoj republikánů

Mnozí republikáni, kteří předtím Santose podpořili, po vydání zprávy uvedli, že jsou připraveni hlasovat pro jeho vyloučení. Republikánský předseda sněmovny Mike Johnson dává najevo opačný postoj, také však uvedl, že vedení stranického klubu ponechá rozhodnutí na jednotlivých členech.

Případné Santosovo vyloučení by Johnsonovi zkomplikovalo již tak složitou pozici, neboť republikáni aktuálně ve sněmovně drží těsnou většinu poměrem 222 mandátů ku 213.

Republikáni schválí pomoc Ukrajině, pokud se zlepší ochrana hranic. Chtějí změnu imigračního systému

Číst článek

Ze sněmovny bylo za více než 200 let její existence vyloučeno pouze pět členů, uvádí televize ABC News. Tři politici byli takto potrestáni v roce 1861 za „neloajálnost“ severním státům USA během americké občanské války. Další dvě vyloučení v letech 1981 a 2002 se týkala kongresmanů odsouzených za korupci a finanční trestnou činnost.

Santos zatím souzen nebyl, v souvislosti s předvolební kampaní však čelí více než dvěma desítkám obvinění včetně krádeže osobních údajů, nepravdivých hlášení FEC nebo praní špinavých peněz. Santos vinu odmítá, dva jeho bývalí spolupracovníci se už ale u soudu přiznali.

Domyšlený životopis

Problémy kongresmana začaly těsně poté, co byl loni v listopadu zvolen. Newyorský tisk v prosinci přinesl informace o tom, že si vymyslel zásadní části životopisu, s nímž se prezentoval voličům, včetně toho, že absolvoval vysokou školu a pracoval pro renomované banky.

U japonského ostrova Jakušima se zřítil americký vojenský letoun, zemřela minimálně jedna osoba

Číst článek

Pochybnosti následně vyvstaly kolem řady dalších bodů včetně tvrzení, že jeho prarodiče během druhé světové války uprchli před nacisty, dále vyšlo najevo, že Santos byl v Brazílii stíhán za podvod s ukradenými šeky.

Zatímco ve světle těchto zjištění přiznal, že svůj životopis v kampani „přikrášlil“, porušení amerických zákonů odmítá a trvá na tom, že snahy o jeho vyloučení jsou pouhé „divadlo“.

„Je to šikana,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci u sídla Kongresu. Zprávu etické komise považuje za „očerňování“, bezprostředně po jejím zveřejnění však oznámil, že příští rok nehodlá svůj mandát obhajovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme