Republikán Rubio se stává hvězdou boje o Bílý dům. Spolustraníci začínají věřit, že by je mohl sjednotit

Na východě Spojených států znovu přituhuje v boji o stranické nominace do prezidentských voleb. Už zítra ve státě New Hampshire začnou první primárky, které by měly znovu prosít pole republikánských i demokratických kandidátů. Pozornost konzervativců patří přitom stále častěji třetímu muži v pořadí - floridskému senátorovi Marcu Rubiovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský prezidentský kandidát Marco Rubio | Zdroj: Reuters

Marco Rubio je vycházející hvězda republikánské strany, nejmladší uchazeč o prezidentskou kandidaturu a zdatný řečník s poutavou historií syna chudých kubánských rodičů, který se vypracoval z nuzných poměrů až do nejvyšších washingtonských politických kruhů.

44letý senátor z Floridy má podle mnohých republikánských voličů možná nejlepší šance stát se prezidentským kandidátem, a to přestože se momentálně pohybuje na třetím místě za stále dominantním miliardářem Donaldem Trumpem a texaským konzervativcem Tedem Cruzem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Může se syn chudých kubánských přistěhovalců Marco Rubio stát prezidentským kandidátem? To zjišťovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

"Je to přesně ten muž, kterého potřebujeme," je přesvědčený 68letý Vance Gehlbach. Konzervativní volič sleduje mladého republikánského senátora už léta. Definitivně prý rozhodlo osobní setkání:

"Je upřímný, mladý, oddaný věřící, což je přesně to, co potřebujeme. A to říkám jako starý člověk. Rozumí problémům imigrace, osobně mě oslovuje to, že často mluví o odborném vzdělávání. Hlavně je to ale politik, který podle mne dokáže sjednotit republikánskou stranu," věří Gehlbach.

Republikánští prezidentští kandidáti - zleva Marco Rubio, Donald Trump a Ted Cruz | Foto: Reuters

Po prvním stranickém hlasování v Iowě, kdy se Marco Rubio vyšvihl do pozice třetího muže v řadě republikánských kandidátů, je zjevné, že důvěru v mladého senátora sdílí řada umírněnějších republikánských voličů, rozčarovaná popularitou Donalda Trumpa a Teda Cruze, považovaných za extrémní hlasy.

Za potenciálního kandidáta, který by mohl sjednotit rozdělené řady republikánů, ho začíná podle všeho považovat i stranický establishement.

Republikánský senátor ve státě Illinois Jason Barickman o potenciálu Marca Rubia nepochybuje.

"Myslím, že Marco je na takovou roli připravený. Má za sebou působivý osobní příběh a vysílá lidem optimistický vzkaz, a to ve chvíli, kdy mnozí kandidáti vykreslují naši zemi a její budoucnost velmi černě. Veřejnost podle mne chce slyšet něco více inspirativního, a to jí nabízí právě Marco Rubio," je přesvědčený místní zastupitel.

"Je to nová tvář v politice, získal si ale zároveň už renomé a důvěru, které jsou třeba pro to, aby se mohl ucházet o nejvyšší úřad. Zároveň má ale jiný pohled na věc a dokázal se prosadit navzdory vedení strany, které mu říkalo, ať se pěkně zařadí za ostatní uchazeče a čeká na svou příležitost. A tady ho máme v plné síle," popisuje senátor Jason Barickman, který věří, že Marco Rubio potvrdí svou pověst nastupující hvězdy i v primárkách v New Hampshire.

Republikánský prezidentský kandidát Marco Rubio s rodinou | Foto: Reuters

O pozici ‚umírněného‘ kandidáta, kterého by podpořil republikánský establishment, se ale floridský senátor neuchází sám - tvrdě na něj útočí guvernéři Chris Christie a John Kasich, i jeho někdejší mentor, bývalý floridský guvernér Jeb Bush.

Právě první primárky můžou naznačit, zda mládí, a podle kritiků tím pádem i nedostatek zkušeností, nemůžou Marcu Rubiovu nakonec podrazit nohy.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme