Konec blokování. Republikáni v Senátu USA podpoří dočasné zvýšení dluhového stropu

Lídr republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell ve středu prohlásil, že jeho strana podpoří dočasné zvýšení takzvaného dluhového stropu. Toho USA podle ministryně financí dosáhnou kolem 18. října a v případě nečinnosti zákonodárců by americké vládě došly peníze na plnění jejích finančních závazků, což by mělo vážné ekonomické důsledky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům, ilustrační foto

Bílý dům, ilustrační foto | Foto: Alexander Drago | Zdroj: Reuters

Spojené státy mají dlouhodobě větší státní výdaje než příjmy a musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svých nákladů. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit zákonodárci nezvedli, nemohly by USA například splácet svoje dluhy či vyplácet důchody a platy pro příslušníky americké armády.

Republikáni v Senátu z politických důvodů dosud odmítali s demokraty spolupracovat a zablokovali s využitím obstrukčních pravidel několik jejich pokusů o zvednutí dluhového stropu. McConnell tvrdil, že má vládnoucí strana zvýšení dluhu schválit sama zvláštní procedurou určenou pro rozpočtová opatření, jelikož stejným způsobem prosazuje také masivní investiční balík navržený prezidentem Joem Bidenem, s nímž republikáni zásadně nesouhlasí.

Republicans are playing Russian roulette with the U.S. economy for their political gain. This stunt could be catastrophic for the pocketbooks of American families. whitehouse.gov/cea/blog/2021/…

19:58 – 06. 10. 2021

931 4024

Demokraté však s takovým postupem nesouhlasí. Republikáni se podle nich mají podílet na zvýšení zadlužení země, jelikož řada výdajů způsobujících nynější krizi vznikla za vlády republikána Donalda Trumpa.

Kompromis od republikánů

McConnell ve středu po řadě dní intenzivních jednání v Kongresu nabídl demokratům kompromis. Republikáni se neuchýlí k obstrukcím v případě, že demokraté přijdou s dočasným zvýšením dlužního limitu, které bude platit jen do začátku letošního prosince. Původní návrh demokratů počítal s řešením do prosince roku 2022.

Biden jednal se Si Ťin-Pchingem o Tchaj-wanu. Podle prezidenta USA se shodli na dodržování dohody

Číst článek

Pokud by demokraté tuto možnost nepřijali, jsou republikáni „ochotni pomoci s urychlením" projednávání dlouhodobějšího řešení zvláštním rozpočtovým procesem. Demokraté by však v takovém případě limit zvedali bez republikánských hlasů.

Republikánský lídr rovněž uvedl, že pokud demokraté upustí od Bidenova investičního balíku, budou ochotni plně spolupracovat na trvalejším řešení.

„Uvidíme," řekl k McConnellovu návrhu demokratický senátor Dick Durbin reportérovi serveru Punchbowl News Jakeu Shermanovi

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme