Republikáni v Georgii a Iowě omezili korespondenční hlasování a otvírací doby volebních místností

Republikáni v amerických státech Iowa a Georgie prosadili zákony, které omezují korespondenční hlasování a zkracují otvírací dobu volebních místností. V Iowě o hodinu kratší, v Georgii zase budou muset mít voliči pro korespondenční hlasování specifický důvod. Právě Georgie se přitom dlouhodobě potýká s mnohahodinovými frontami před volebními místnostmi, a to zejména v chudších a černošských čtvrtích.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikáni ve státech Iowa a Georgie prosadili zákony, které omezují korespondenční hlasování a zkracují otvírací dobu volebních místností | Zdroj: Reuters

Podle demokratů se republikáni snaží potlačovat volební právo. Republikáni ovšem tvrdí, že jen chtějí bojovat proti volebním podvodům.

Navazují tak na argumentaci exprezidenta Donalda Trumpa, který odmítl uznat svoji listopadovou porážku v prezidentských volbách.

Jeho tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech přitom odmítly desítky soudů, volební činitelé v jednotlivých státech i federální úřady.

Jak vyplývá z analýzy výzkumného ústavu Brennan Center for Justice, podobné zákony omezující přístup k volbám se republikáni snaží prosadit ve 43 státních kongresech.

Oproti předešlému roku je to šestkrát víc návrhů podobných omezení.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme