Republikáni zřejmě udrží kontrolu nad Kongresem

Američtí republikáni si patrně udrží kontrolu nad oběma komorami Kongresu, která však bude mnohem těsnější než dosud. To zase asi umožní demokratům účinně blokovat případnou republikánskou administrativu. Podle nejnovějších výsledků získali republikáni 220 ze 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů, demokraté zatím 211 s vyhlídkou na získání ještě jednoho. Znovuzvoleni byli dva nezávislí kandidáti a o dvou místech se ještě rozhoduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Senátu se situace vyvinula zcela kuriózně. Republikáni i demokraté zde napříště budou mít po padesáti senátorech ze sta a situace je tak téměř patová. Aby se tak nestalo, bude případnou rovnost při hlasování řešit svým hlasem budoucí viceprezident jako předseda horní komory. Tím větší důraz padá na výsledek prezidentských voleb: Senát ovládne ta strana, která získá prezidentský (a tím i viceprezidentský) úřad.

Ve Sněmovně reprezentantů doposud převažovali republikáni počtem 223 ku 210, v Senátu 54 ku 46 křesel. V senátních volbách za stát New York uspěla i manželka dosavadního prezidenta Hillary Clintonová. Místo do Senátu si podle amerického tisku vykoupil i demokratický kandidát Jon Corzine, který v New Jersey věnoval z vlastních prostředků do předvolební kampaně 60 miliónů dolarů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme