Republikánské gardy míří z Bagdádu vstříc nepříteli

Velká kolona jednotek iráckých Republikánských gard vyjela v noci z Bagdádu a směřuje k americkým jednotkám u jihoiráckého města Nadžáf. Informaci přinesla televize CNN, podle níž konvoj čítá na 1000 vozidel. Bagdád opět zažil noc plnou explozí. Při předchozím celodenním bombardování, které bylo podle pozorovatelů nejsilnější za týden války, dopadly rakety i na rušné tržiště v centru Bagdádu. Zahynulo tam až 15 iráckých civilistů. Na severu Iráku zřejmě začaly přípravy na otevření nové fronty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

postup spojenců

postup spojenců | Zdroj: ČTK

Vstříc invazním britským a americkým jednotkám postupujícím na Bagdád už vyrazila kolona elitní irácké Republikánské gardy s tisícovkou vojenských vozidel, mezi nimiž mohou být i tanky a obrněné transportéry. Americké tajné služby se domnívají, že dvě jednotky gard míří na jih proti silám, které mají za sebou těžké boje v Nadžáfu.

Iráčtí vojáci se podle televize CNN dali do pohybu kryti písečnou bouří, která v Iráku zuří už několik dnů. Střet se prý může odehrát už za několik hodin. Mluvčí americké armády v ústředním spojeneckém velení v Kataru ale řekl, že zprávu nemůže potvrdit.

Nejtvrdší boje v Iráku teprve vypuknou, očekává styčný důstojník na hlavním velitelství spojeneckých jednotek v Kataru Petr Pavel. Bojové operace podle něj dosud probíhaly s jednotkami regulérní armády, která je složená především z vojáků základní služby a je nedostatečně vycvičená. "Teprve v tuto chvíli přišly spojenecké síly do kontaktu s jednotkami, které jsou profesionální, vybavené, dobře motivované a složené z lidí plně oddaných režimu," upozornil Pavel s tím, že se boje protáhnou i působením bývalých milicí, které jsou rozptýleny mezi obyvatelstvem. Proto je třeba počítat s vleklou partyzánskou válkou i po skončení válečné operace.

U Basry zuří tanková bitva

U města Basra na jihu Iráku probíhá velká tanková bitva mezi spojenci a iráckou obrněnou kolonou. Ta se pokusila večer z města prorazit směrem na poloostrov Fáo, kde je velký počet ropných polí. Velení koalice bylo iráckým tahem zjevně překvapeno. Je možné, že šlo o protiútok, ale mimo obydlené oblasti se tanky staly snadným cílem pro britská letadla a dělostřelce. Podle posledních zpráv se tanková kolona rozdělila a mnoho tanků bylo zničeno.

Kolem Basry jsou soustředěny britské jednotky a stále není jasné, zda ve městě došlo k lokálnímu povstání obyvatel proti iráckým jednotkám, nebo jenom k místním nepokojům. Britští velitelé potvrdili, že šlo přinejmenším o omezené povstání, což popírá jak Bagdád, tak televize Al-Džazíra. Organizace spojených národů znovu varovala, že půldruhému miliónu obyvatel a dalším lidem v okolí města hrozí humanitární katastrofa kvůli nedostatku nezávadné vody.

bojiště 26. března ráno | Foto: Jan Rosenauer

Dále na sever směrem na Bagdád podle zpráv koaličního vedení americké jednotky útočily na lehce vyzbrojené formace. Jsou zatím zhruba 80 kilometrů od předměstí metropole. Vojenské operace stále ztěžují písečné bouře. Situaci koalice komplikuje i skutečnost, že jsou jejich týlové zásobovací linie už nyní dlouhé několik set kilometrů. Irácké jednotky na ně útočí z měst, která spojenci při rychlém postupu obešli.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Otevírá se severní fronta?

Tisícovka amerických parašutistů přistála na území Kurdistánu na severu Iráku. Vojáci převzali kontrolu nad klíčovým letištěm, aby je připravili pro přistávání letadel s těžkou technikou. Američané tak zřejmě začali v Iráku otevírat severní frontu. Podle nejmenovaných vojenských představitelů byli v Kurdistánu vysazeni vojáci 173. výsadkové brigády, která má základnu v Itálii. Tato akce je první, kdy Spojené státy otevřeně přiznaly přítomnost svých vojáků v severním Iráku.

Bagdád zažil noc plnou explozí

Po půlnoci místního času otřáslo iráckým hlavním městem osm silných výbuchů. Exploze se ozvaly z okraje města. Dalších deset zaznělo o hodinu a půl později z míst poblíž centra a z okrajů metropole. Druhou sérii provázela protiletadlová střelba, avšak svědci žádné letouny nezaslechli. Předchozí vzdušný útok spojenců zasáhl jižní předměstí irácké metropole, kde mají být zákopy vojáků Republikánské gardy.

Noční nálety navázaly na celodenní bombardování, které bylo podle katarské televize Al-Džazíra nejsilnější v dosavadním průběhu války, a při němž na Bagdád dopadlo až 300 raket. Velké rozhořčení vyvolal výbuch na tržišti nedaleko centra Bagdádu. Podle agentury AFP bylo tržiště v lidové čtvrti zasaženo nejméně dvěma raketami. Zahynulo údajně až 15 civilistů a desítky jich byly zraněny. Irácká strana tvrdí, že zásah mají na svědomí spojenci. Podle brigádního generála Vincenta Brookse ale americká armáda zatím neví, že by některá z jejích střel tržiště zasáhla.

Pokud by se informace irácké strany potvrdily, náš styčný důstojník na hlavním velitelství spojeneckých jednotek v Kataru Petr Pavel se domnívá, že nešlo o chybu v navádění, ale raketa mohla minout cíl kvůli technické závadě. "Omyl při navádění je velmi problematická věc, protože spojenci používají z 90 procent inteligentní munici naváděnou satelity, kde většinu práce odvádí technika, takže chyba operátora je téměř vyloučena," řekl Pavel.

Bomby načas umlčely televizi

V některých částech Bagdádu je přerušena dodávka elektrické energie. Středeční bombardování zničilo i budovu Irácké státní televize a na několik desítek minut přerušilo vysílání, ale její satelitní mezinárodní kanál se odmlčel zcela. Vysílat přestala i televize Šabáb, která má ústředí ve stejném komplexu. Střela s plochou dráhou letu však zasáhla i klíčové komunikační zařízení. Pentagon tím sleduje ztížení komunikace iráckých sil. Ochromením televizního vysílání pak chce i bránit šíření irácké propagandy.

Také druhé největší irácké město a metropole severního Iráku Mosul se stalo terčem zatím nejsilnějšího amerického bombardování. Jak přímo z oblasti informovala zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová, zasaženo bylo ale také křesťanské město Bartala v okolí Mosulu.

Ani písečné bouře, které snižují viditelnost na minimum, nálety na cíle v Iráku nezastaví. "Používáme bomby naváděné systémem GPS, u kterých nesejde na počasí, a až budou povětrnostní podmínky lepší, vrátíme se k navádění laserem," potvrdil televizi CNN plukovník John Fynes z britského Královského letectva.

Ranění putují do Španělska

Poprvé od začátku války proti Iráku byli dopraveni zranění američtí vojáci na jihošpanělskou vojenskou základnu Rota u Cádizu. Španělské ministerstvo obrany sdělilo, že letoun s vojáky přistál krátce před půlnoci. Podle svědků čekaly na přistávací dráze čtyři sanitní vozy a jeden vojenský autobus. Úřady upozornily fotografy, aby nepořizovali snímky zraněných, protože by se prozradila jejich totožnost. Ministerstvo dále popřelo zprávy o tom, že jsou na základnu dopravovány rakve se zabitými příslušníky americké armády.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, zahájilo vysílání pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Pavla Jazairiová, Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme