Republikánský kandidát na amerického viceprezidenta je známý jako ‘fiskální jestřáb‘

Američtí republikáni mají kandidáta na viceprezidenta. Jmenuje se Paul Ryan a je mu 42 let. Mitt Romney oznámil výběr svého nejbližšího podřízeného o víkendu. Označil ho za zásadového, názorově pevného a tvrdě pracujícího rodáka ze Středozápadu, který respektuje své oponenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský americký prezidentský kandidát Mitt Romney a kandidát na viceprezidenta Paul Ryan

Republikánský americký prezidentský kandidát Mitt Romney a kandidát na viceprezidenta Paul Ryan | Zdroj: Reuters

Paul Ryan je mladý konzervativní politik s bohatými zkušenostmi. Sedmkrát byl zvolený do Sněmovny reprezentantů za stát Wisconsin. Je známý jako ‘fiskální jestřáb‘, který chce prosazovat rozpočtové škrty a zodpovědnější finanční politiku.

Jako předseda rozpočtového výboru Sněmovny má velký vliv. V tom smyslu představil i vlastní ucelený program nazvaný Cesta k prosperitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Republikánského kandidáta na amerického viceprezidenta představil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka.

„Je to americký konzervativec se vším všudy,“ říká zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka. Ryan je ke konzervativní i třeba v otázce sňatků homosexuálů, které odmítá, je pro široké pojetí práva na držení zbraní, vystupuje také proti potratům.

Je také například aktivním propagátorem aktivního a zdravého životního stylu. Přivydělával si dokonce kdysi ve fitness centru a dodnes pravidelně sportuje

Podle komentátorů si Mitt Romney vybral Paula Ryana, protože se dobře doplňují. Romneymu je přes šedesát let a nyní má po svém boku opravdu mladého kandidáta. Romney je také spíš umírněný republikán, podle mnohých republikánů až příliš měkký, Ryan je konzervativec. To by podle pozorovatelů mělo uklidnit jak konzervativní voliče, tak i konzervativní křídlo republikánské strany.

Paul Ryan je také věřící katolík. To ale, jak připomíná zpravodaj, u většiny dnešních amerických voličů už asi nehraje důležitou roli.Bariéru katolíka v Bílém domě prolomil už prezident Kennedy v roce 1960, do té doby se američtí voliči dívali na katolíky podezřívavě,“ řekl.

„Myslím ale, že je hlavně příznačné, že proti sobě budou stát republikánský kandidát na prezidenta, který je mormon, tedy Mitt Romney, po boku s katolickým kandidátem na viceprezidenta, a černošský prezident. Tohle je něco, co by ještě celkem nedávno bylo ve Spojených státech těžko představitelné,“ uvedl zpravodaj.

Podle něj to vypovídá o ochotě amerických voličů hlasovat pro politické představitele bez ohledu na barvu pleti nebo náboženské vyznání.

Vít Pohanka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme