Republikánský poslanec odmítl podpořit Trumpa. Nedokáže vést tuto zemi, řekl

První poslanec amerických republikánů veřejně oznámil, že nepodpoří v prezidentských volbách Donalda Trumpa. Hlas dá demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Stranický kandidát není podle poslance Richarda Hanny schopný vést Spojené státy. Člen americké Sněmovny reprezentantů tak reaguje na Trumpovy výroky o rodině amerického muslimského vojáka, který zahynul ve službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž) | Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

„Podle mě nestačí odsoudit jeho výroky. On není způsobilý, aby sloužil zájmům naší strany. Nedokáže vést tuto zemi," uvedl kongresman Richard Hanna pro zpravodajský web Syracuse.com.

Trump již mnohokrát vzbudil odmítavé reakce u svých spolustraníků drsnými komentáři na adresu imigrantů, muslimů a žen.

Spojené státy by také podle republikánského kandidáta na prezidenta měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by tento krok vedl k lepším vztahům s Moskvou a vzájemné spolupráci obou mocností v boji proti Islámskému státu.

Trump urazil matku amerického muslimského vojáka

Ostrou reakci mezi republikány ale vyvolal především jeho poslední výrok, kterým o víkendu urazil matku amerického muslimského vojáka padlého v Iráku.

Republikánský poslanec Richard Hanna odmítl podpořit Trumpa | Foto: Reuters

Rodiče padlého vojáka vystoupili na sjezdu demokratů ve Filadelfii. Otec Khizr Khan se v projevu ohradil proti Trumpově rétorice vůči menšinám a upozornil, že jejich syn Humayun Khan, který ve službách americké armády padl v roce 2004 v Iráku, byl také muslim a syn emigrantů. Na jeviště ho doprovodila i jeho manželka.

„Jeho žena tam jen stála. Neměla co říct a možná ani nesměla mluvit,“ okomentoval Trump následně vystoupení v rozhovoru s Maureenem Dowdem z The New York Times.

Vyjádření Ghazaly Khanové zveřejnil v neděli The Washington Post. Matka padlého vojáka napsala, že nepromluvila kvůli tomu, že smrt jejího syna je pro ní stále příliš citlivé téma a těžko by se ovládala. Dodala, že i při pouhém pohledu na ni každý mohl cítit její bolest.

Výrok odsoudila část republikánů i prezident

Trumpa už za jeho slova odsoudila řada republikánských lídrů, mimo jiné vlivný senátor John McCain i jeho bývalí rivalové z republikánských primárek, guvernér Ohia John Kasich a bývalý guvernér Floridy Jeb Bush.

Od Trumpových slov se distancoval i jeho blízký spojenec, guvernér New Jersey Chris Christie. Výrok podle amerického politického webu Politico označil za nevhodný. „Jsem otec a nedovedu si vůbec představit bolest ze ztráty dítěte za jakýchkoli okolností," řekl na adresu matky zesnulého vojáka.

'Zvedá se mi žaludek,' komentuje Hollande Trumpovy výroky o matce padlého vojáka

Číst článek

Prezident Barack Obama v reakci na tuto urážku prohlásil, že Trump není připraven na prezidentský úřad a republikáni by ho měli přestat podporovat.

Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

„Republikánský kandidát není schopný být prezidentem a stále to dokazuje. Nemá základní znalosti ohledně klíčových problémů v Evropě a na Blízkém východě. Je nepřipravený a není to jen můj názor. I někteří republikánští lídři se od Trumpových výroků opakovaně distancují,“ upozornil Obama.

Trump na Obamovu kritiku reagoval slovy, že kandidátka republikánů Hillary Clintonová zastávala politiku, kterou poškodila národní bezpečnost a americké pracovníky. „Hillary Clintonová prokázala, že není schopná zastávat pozici v jakémkoli vládním úřadu," dodal Trump.

Clintonová v průzkumech opět vede

Clintonová má v průzkumech před Trumpem mírný náskok. Miliardář ji sice na konci července přeskočil, po sjezdu demokratů ho ale bývalá ministryně zahraničí opět v průzkumech předběhla. Clintonovou by podle The New York Times volilo 44 procent voličů, Trump by získal 41 procent hlasů.

Přestože kadidátka republikánů téměř po celou dobu v průzkumech vede, miliardář by mohl podle analytiků ve volbách zvítězit, pokud by získal převahu ve státech, kde jsou sympatie voličů vyrovnané.

Khizr Khan, muslim a otec padlého amerického vojáka, na sjezdu demokratů kritizoval rétoriku Donalda Trumpa. Po jeho boku stále jeho manželka | Foto: Reuters

Marie Machytková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme