Řešení krize v Sýrii je v nedohlednu. Se zimou přijde humanitární katastrofa

Politické řešení krize v Sýrii je v nedohlednu. Alespoň to tak vidí deník Jordan News a uvádí pádné důvody - krize trvá už 18 měsíců a proměnila se v občanskou válku s otevřeným koncem. Režim a opozice překročily bod, odkud není návratu a nikdo zatím není schopen dosáhnout rozhodného vítězství v terénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmiletý syrský uprchlík v jordánském táboře | Foto: Mohammad Hannon | Zdroj: ČTK

Počet mrtvých v Sýrii podle dostupných zdrojů překročil hranici 20 000. Včera zabili syrští povstalci při pumovém útoku v severní provincii Idlib nejméně 18 vládních vojáků. Exploze nálože nastražená v autě zranila kromě toho desítky lidí a armádní kontrolní stanoviště bylo zcela zničeno.

Před špatnými humanitárními podmínkami v Sýrii nedávno varoval Mezinárodní výbor Červeného kříže. Sousední Turecko a Jordánsko poskytují útočiště desetitisícům Syřanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvila na Rádiu Česko Irena Kalhousová, odbornice na oblast Blízkého východu

„Sousední země nebyly na vlnu uprchlíků přepraveny. Možná Turecko na tom bylo o trochu lépe, protože alespoň zvládlo postavit uprchlické tábory na hranicích. Mnoho Syřanů ale odešlo do vnitrozemí Jordánska a Libanonu. Je zde také obava, že by uprchlíci mohli přispět k destabilizaci v sousedních zemích, především v Libanonu, kde už se tak děje,“ říká Irena Kalhousová, odbornice na oblast Blízkého východu.

Podle ní budou uprchlíci pro své hostitelské země velikou zátěží především v nadcházející zimě. Většina jich totiž nyní žije ve stanech, což v zimě nebude možné.

„Nedělám si starosti s Tureckem, to je v regionu asi nejstabilnější muslimská země. Na druhou stranu Turci mají starost, co bude s Kurdskou menšinou v Sýrii. Pokud z konfliktu vyjde s větší autonomií, je otázkou, jak zareagují turečtí Kurdové,“ pokračuje Kalhousová.

Ta si nicméně nemyslí, že by v Sýrii došlo k zahraniční intervenci. Především kvůli chybějící vůli západu, kterou blokují Rusko a Čína. Svůj vliv má i předvolební kampaň ve Spojených státech a také to, že Američané mají plné ruce práce jinde. V Evropě stále panuje ekonomická krize a evropské země nemají na to, pouštět se do nějakého dalšího vojenského dobrodružství.

„Co se týče arabských zemí, tam je to velmi složité. Sýrie je obr oproti Libyi nebo jiným zemím. Panuje proto obava, že na to ty státy nemají vyřešit věc vojensky. Je to konflikt etnický, náboženský a myslím si, že tam vůle není,“ dodává Kalhousová.

Ondřej Černý, pir, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme