Respekt a úcta k Margaret Thatcherové v ulicích Londýna převážily nad kritikou

Respekt a úcta k velké političce Margaret Thatcherové nakonec v ulicích Londýna slavily úspěch proti skupinkám odpůrců. Loučení se Železnou lady v britské metropoli nabídlo smířlivou, a nikoli vyhrocenou atmosféru. Ti, kdo baronce Thatcherové nemohou přijít na jméno, se ke smutečnímu průvodu otočili zády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivkyně politiky Margaret Thatcherové smutní nad jejím skonem | Zdroj: Reuters

Trafalgarské náměstí – někdejší místo násilných protestů proti politice Margaret Thatcherové, a v budoucnu možná lokalita, kde bude stát socha Železné lady. Průjezd smuteční kolony se tam obešel bez incidentů, s výjimkou drobných slovních přestřelek.

Stejně elegantní jako výřečný pán středního věku podporovaný jednou důchodkyní vyzval na slovní souboj o uhelných dolech a automobilovém průmyslu dvě studentky. Ty na sobě měly trička s nápisy odsuzujícími odkaz baronky Thatcherové.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Londýna natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Tak vy studujete lidská práva? Za to se už teď dává diplom? To za Margaret Thatcherové rozhodně nebylo,“ kroutí hlavou obdivovatel Železné lady s tím, že teď už motivaci obou studentek skutečně chápe.

„Ona tuhle zemi jednoduše zruinovala svojí politikou individuálního materialismu bez jakýchkoli úlev. Zničila mnoha oblastí Británie i mnoho průmyslových odvětví. Jaký nám zanechala odkaz? Rozpolcené země a chudoby,“ myslí si 58letá žena z Brixtonu v jižním Londýně.

Británie se bez velkých emocí rozloučila s expremiérkou Margaret Thatcherovou

Číst článek

Proti politice Margaret Thatcherové prý protestovala odjakživa. V ruce držela na Trafalgarském náměstí papírovou ceduli s textem „Pohřeb bychom si měli všichni platit sami.“

Vzduchem nakonec v centru Londýna nelétaly obaly s mlékem, jak se spekulovalo, ale maximálně květiny dojatých a vděčných Britů, logicky převážně dříve narozených. Ale i mezi těmi, kdo se do éry thatcherismu teprve narodili, se našli obdivovatelé Železné lady.

Odpůrkyně Margaret Thatcherové si myslí, že každý Brit by měl být schopen zaplatit si svůj vlastní pohřeb. Rozloučení s bývalou premiérkou vyšlo na 10 milionů liber | Foto: Jiří Hošek

„Myslím, že byla jedním z největších britských premiérů 20. století. Určitě nejlepší předseda vlády v dobách míru. Prolomila tolik hranic – byla první ženou v tomto úřadě a v minulém století i nejdéle sloužícím premiérem. Je podle mě důležité prokázat jí určitou úctu,“ myslí si mladý Londýňan v dobře padnoucím obleku.

Do ulic Londýna nedorazilo tolik lidí, jak se předpokládalo. Ti, kdo přišli, ale nakonec ve velké většině vyprovodili Margaret Thatcherovou na její poslední cestě uctivým potleskem.

Jiří Hošek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme