Respektují jeho tvrdou práci, kterou 20 let vykonával v parlamentu. Kvůli brexitu ho už ale volit nebudou

Poslanci britské liberální demokracie se po posledních parlamentních volbách v roce 2015 stali něčím na způsob „vážně ohroženého druhu". V Dolní sněmovně jich dnes sedí 9. Jediná tradičně pro-unijní politická formace ve Spojeném království letos doufala, že se jí podaří získat hlasy tábora odpůrců brexitu. Jenže podle předvolebních průzkumů to na žádný pronikavý úspěch strany nevypadá. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek se v rámci dalšího dílu předvolebního seriálu Radiožurnálu vydal do volebního okrsku jednoho z mála liberálně-demokratických zákonodárců, Toma Brakea.

Carshalton (Velká Británie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberálně-demokratický zákonodárce Tom Brake | Foto: Jiří Hošek | Zdroj: Český rozhlas

Tom Brake sedí v Dolní sněmovně nepřetržitě od roku 1997. Lidé z jeho okrsku ho dobře znají, protože se hodně angažuje i v řešení místních problémů, jako je třeba zrušení oblíbené autobusové zastávky nebo ordinační hodiny praktického lékaře. On tedy vlastně poslanec nemá moc na výběr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli brexitu pravděpodobně neobhájí křeslo v parlamentu, kde zasedal 20 let. Více si poslechněte v reportáži Jiřího Hoška.

„Asi dvě třetiny žádostí nebo dotazů, se kterými se na mě voliči obracejí, se týkají místních témat. Aktuálně to jsou hlavně problémy se svozem odpadu nebo nedostatkem míst ve školách. Lidé čekají, že poslanec parlamentu bude řešit nefunkční pouliční osvětlení nebo otázku místní sociální péče," popisuje svůj každodenní chleba Tom Brake a ukazuje mi za oknem klec s návnadou, kam se spolu s dobrovolníky ze svého týmu snaží odchytit nemocnou lišku chodící po okolí.

Na profilové téma liberálních demokratů týkající se brexitu buď nezbývá čas, nebo se s voliči těžko navazuje kontakt.

Klec, do které se poslanec Brake snaží společně s místními chytit lišku | Foto: Jiří Hošek | Zdroj: Český rozhlas

Na sociálních sítích se virálně rozšířilo video, kterak předseda liberálních demokratů Tim Farron narazil u britského penzisty ohledně zpochybňování toho, že lidé podporující brexit nevěděli, pro co hlasují.

I Tom Brake má ve svém okrsku Carshalton a Wallington na jižním cípu Londýna v podstatě neřešitelný úkol přesvědčit třeba lidi, kteří nějak zvlášť nehoří láskou ke Konzervativní straně, ale kterým je velmi sympatická premiérka, Theresa Mayová.

Brexit může spoustě hráčů zavřít dveře, varuje Čech. Sám před vstupem ČR do EU nedostal povolení

Číst článek

„Premiérka má náročnou práci, protože sama chtěla, abychom v Unii zůstali, a teď nás musí vyvést ven z EU. Ale jak paní Mayová říká, je to cesta, kterou si lidé vybrali. A já se musím přiznat, že jsem taky hlasovala pro brexit. Mám pocit, že se Evropská unie dostala mimo kontrolu," říká mi carshaltonská důchodkyně paní June.

„Měl jsem dlouhou debatu s jedním voličem, který prohlásil, že mě sice respektuje, protože odvádím tvrdou práci, ale že bych měl zohlednit fakt, že můj volební obvod hlasoval pro brexit. Vysvětlil jsem mu, že jsem liberální demokrat a že podporuju britské unijní členství posledních 35 let. Nemůžu a nehodlám ze svých principů v tomto směru ustoupit. Bylo jasné, že mě ten pán volit určitě nebude," uvádí Tom Brake, který naposledy uhájil svůj mandát o mizivých 1500 hlasů.

Vzhledem k tomu, že v jeho okrsku hlasovalo 56 procent lidí pro brexit, v letošním klání nejspíš i vzhledem k rozkladu strany UKIP není favoritem. Nikdo ale teď nedokáže říct, jak a zda vůbec, se do rozhodování voličů promítnou poslední teroristické útoky na britské půdě.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme