Respektujte demokraticky zvolené instituce, vyzývají Turky světoví politici

Světoví politici odsoudili pokus o převrat a vyzvali Turky, aby respektovali demokraticky zvolené instituce. V Turecku byl v pátek pozdě večer ohlášen pokus o vojenský puč. Ve velkých městech se začalo střílet a ozývaly se výbuchy. Turecké stíhačky střílely na armádní vrtulníky a helikoptéry pučistů spustily palbu na parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní hlídka u sídla štábu turecké armády v Ankaře | Zdroj: Reuters

Americký Barack Obama vyzval turecký lid, aby zůstal věrný demokraticky zvolené vládě. Bílý dům zdůrazňuje potřebu zachovat zdrženlivost a vyvarovat se násilí či krveprolití.

Spojené státy vyzvaly své občany v Turecku, aby vyhledali bezpečný úkryt a nevycházeli ven. Se stejnou výzvou pro své občany přišlo i francouzské a ruské ministerstvo zahraničí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Turecko k plnému respektování ústavy a demokratických institucí. Podobně apelovala také šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová.

K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií.

ONLINE: Turecký parlament obklíčily tanky, střílí se i u prezidentského paláce

Číst článek

České ministerstvo zahraničí důrazně doporučuje českým občanům v Turecku nevycházet ze svých domovů nebo ubytovacích zařízení. V Istanbulu i v Ankaře je omezena doprava a zcela uzavřeno mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu.

„Na zítřek jsem svolal krizový štáb na ministerstvu zahraničních věcí. Budeme se zabývat situací v Turecku. Samozřejmě především s ohledem na naše občany, kteří tam jsou,“ napsal večer na sociální síti Twitter ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval všechny strany v Turecku ke zdrženlivosti. Kanada také odsoudila jakýkoli pokus o svržení tureckých demokratických institucí.

Německo podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu, uvedla dnes kancléřka Angela Merkelová. Prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů. Kvůli situaci v zemi je v úzkém kontaktu s německými ministry zahraničí a hospodářství.

Ještě v noci se na ministerstvu zahraničí v Berlíně sešel krizový štáb. Německým občanům, kteří jsou nyní na dovolené v Istanbulu nebo Ankaře, německé ministerstvo zahraničí doporučuje, aby raději nevycházeli z hotelů. Německé letecké společnosti Lufthansa, Germanwings a AirBerlin zrušily veškeré lety do Turecka. Odpoledne rozhodnou, zda začnou opět létat.

V Berlíně před tureckým velvyslanectvím a v Essenu před generálním konzulátem demonstrovaly v noci tisíce lidí. Chtěli vyjádřit podporu prezidentu Erdoganovi. Podle informací policie byla shromáždění klidná.

Nevycházejte do ulic a necestujte do Turecka, nabádá Čechy ministerstvo

Číst článek

Kreml je také vážně znepokojen událostmi v Turecku. Úřadům dal pokyn, aby při nejbližší příležitosti pomohly ruským občanům vrátit se z této země do vlasti. Vyplývá to z prohlášení kremelského mluvčího.

Dmitrij Peskov na tiskové konferenci v noci na dnešek prohlásil, že Rusko je vývojem znepokojeno a přeje si, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem. Rusko bez ohledu na to, kdo je nyní v Turecku u moci, má podle něj zodpovědnost za zajištění bezpečnosti svých občanů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval ruské občany v Turecku, aby zůstali uvnitř budov a čekali na další informace. Apeloval také na zainteresované strany, aby předešly „smrtícím střetům".

V Damašku zavládlo nadšení

Režim syrského prezidenta Bašára Asada přijal zprávy o nočním pokusu části turecké armády o převrat s nadšením. Po půlnoci vyšly do ulic v Damašku a dalších syrských městech, která jsou pod kontrolou vládních sil, stovky jásajících provládních stoupenců, kteří oslavovali události v Turecku střelbou do vzduchu.

Podle syrských povstalců by naopak ztráta jejich hlavního regionálního podporovatele znamenala těžkou ránu jejich boji.

Noční pokus o armádní puč v Turecku odsoudil i Katar. Emír šajch Tamím bin Hamad Sání v telefonátu tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi vyjádřil podporu pro kroky jeho vlády k udržení stability v zemi. Násilí musí být odmítnuto, zachována ústavní legitimita Turecka a respektována vůle jeho lidu, uvádí se v prohlášení katarského ministerstva zahraničí, které zveřejnila státní agentura QNA.

Katar, jedna z nejbohatších zemí světa, je klíčovým stoupencem Turecka v regionu. V dubnu Turecko zahájilo provoz své vojenské základny v Kataru v rámci obranné dohody, která zintenzivňuje partnerství obou států v době rostoucí nestability.

Hamás gratuloval Erdoganovi

Ostatní arabské státy v Perském zálivu ještě veřejně pokus o vojenský puč v Turecku nekomentovaly. Některé z nich ale podle agentury Reuters vyzvaly své občany pobývající v Turecku, aby se zdržovali ve svých domovech a zůstávali v kontaktu s diplomatickými zastoupeními své země.

Pokus o puč nicméně odsoudil sousední Írán. Šéf diplomacie Mohammad Džavád Zaríf ujistil na twitteru, že je od rána ve stálém kontaktu se svým tureckým kolegou Mevlülem Çavusogluem. Prezident Hasan Rúhání svolal na dnešek krizové zasedání bezpečnostní rady.

K úspěšnému zvládnutí vojenského puče pogratulovalo tureckému prezidentovi Erdoganovi i palestinské hnutí Hamás. Na jeho podporu svolalo v Gaze demonstraci.

ČTK, ČRo, pir, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme