Rezignace premiéra i zrušení sporných zákonů. Podle ukrajinské opozice to není dostatečné

Ukrajinský premiér Mykola Azarov rezignoval na svůj post. Potvrdil to jeho tiskový odbor. Právě rezignace ukrajinského ministerského předsedy byla jednou z podmínek opozice. Ta ale žádá i odchod prezidenta Viktora Janukovyče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Mykola Azarov

Ukrajinský premiér Mykola Azarov | Zdroj: Reuters

Premiér na vládním webu dopoledne potvrdil, že odstoupí s cílem umožnit společensko-politický kompromis a mírové urovnání konfliktu. Důležité podle něj v této chvíli je udržet jednotu a integritu Ukrajiny, zabránit eskalaci násilí, krveprolití a porušování občanských práv.

Uvedl to v prohlášení, které poslal prezidentovi spolu s vlastní rezignací.

Vyhovuje tím požadavku opozice na odstoupení vlády, což by mohlo trochu otupit ostří přístupu radikálních skupin, které nehodlají respektovat ani včerejší noční dojednání mezi opozicí a prezidentem Janukovyčem.

„ Konfliktní situace, která vznikla ve státě, ohrožuje ekonomický a sociální rozvoj Ukrajiny a představuje také hrozbu pro celou ukrajinskou společnost a pro každého občana. Proto s cílem umožnit společensko-politický kompromis a mírové urovnání konfliktu odstupuji. “

Další vývoj situace tedy nyní záleží na tom, jak moc bude rezignaci premiéra reflektovat opozice: zda se rozhodne vytvořit prozatímní vládu, či tuto vládu ponechá v demisi premiéra Azarova a bude směřovat k brzkému vypsání předčasných parlamentních voleb.

„Považují to za jakýsi úskok, lest nebo trik ze strany prezidenta Viktora Janukovyče,“ interpertuje první stanovisko opozice z Kyjeva zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Není totiž jasné, zda s premiérem odstoupí i celá vláda či kdo ho nahradí. Nicméně to vypadá, že ani opozice není spokojená a nepovažuje Azarovův krok za splnění svých požadavků.

Řešením by podle opozice bylo odstoupení celé vlády a vypsání předčasných voleb - jak prezidentských, tak parlamentních.

OBRAZEM: Napětí v Kyjevě nepolevuje. Demonstranti chystají další protesty

Číst článek

O krizi v zemi dnes na mimořádném zasedání jedná ukrajinský parlament. Měla se zde projednávat otázka rekonstrukce kabinetu. Nejsilnější strana regionu byla připravena na zásadní rekonstrukci. Plány se ale zřejmě nyní změní a projednávat se bude zejména to, jak naložit se vzniklou situací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po oznámení rezignace premiéra Azarova reflektuje přímo v Kyjevě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Jednání začalo minutou ticha za oběti protivládních protestů, které na Ukrajině pokračují už 69. dnem.

Před polednem pak ukrajinští poslanci zrušili devět kontroverzních zákonů omezujících svobodu projevu, což v noci stanovila jako své podmínky opozice na jednání s prezidentem Janukovyčem.

Desetitisícový dav demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti přijal podle slov Martina Dorazína tuto zprávu radostným skandováním. Zrušením zákonů to ale pro opozici nekončí: bude požadovat také důkladné vyšetření sporných policejních zásahů a vyvození personálních důsledků.

Radikální skupiny na Ukrajině trénují na bitvy. Nikoli politické

Číst článek

Mykola Azarov je premiérem Ukrajiny od 11. března 2010. Jeho politika je často označována jako rusofilní a antifeministická. V jeho vládě totiž není záměrně žádná žena a jeho výroky opětovně svědčí o podceňování žen jako političek.

Skepse mezi lidmi je ale velká. Sice podle jejich reakcí prý do čela vlády nikdo horší přijít nemůže, ale zároveň lidé nevěří tomu, že Strana regionů dokáže do čela vlády postavit člověka, který by byl schopen vyjednávat čestně s opozicí a opravdu se snažit značně destabilizovanou situaci na hranici občanské války.

Ve hře je také změna ústavy z prezidentského systému, kdy hlava státu jmenuje vládu, na systém parlamentní. Tato úprava by znamenala návrat k ústavě z roku 2004, což je dalším požadavkem opozice.

Janukovyč se s opozicí v noci dohodl na tom, že parlament připraví zákon o amnestii zadržených aktivistů a zároveň zruší zákony, které postihují demonstranty na nepovolených shromážděních. Vláda také přijme odpovědnost za násilnosti při potlačování mítinků v uplynulých dnech. Naopak požadavkem současné vlády bylo, aby demonstranti opustili všechny budovy, které obsadili, a ulice, které blokují.

Demonstrace na Ukrajině | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Marína Dvořáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme