Portugalsko 2:1 Česko

Rezignaci kvůli násilí v Kapitolu oznámil šéf bezpečnosti amerického Senátu i dvě ministryně

Šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger rezignoval na svou funkci kvůli středečnímu vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu. Podle agentury Reuters to oznámil lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který uvedl, že Stengera o odchod z funkce sám požádal. Podle amerických médií odstoupí i velitel policejního sboru chránícího Kapitol Steven Sund.

Washington (Aktualizováno: 4:18 8. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Senát

Americký Senát | Foto: Senate TV | Zdroj: Reuters

Šéf senátní bezpečnosti Stenger skončil ve funkci s okamžitou platností. Reagoval tím na středeční události, kdy do sídla amerického Kongresu vnikli příznivci prezidenta Trumpa. Kvůli narušení bezpečnosti musela být přerušena schůze obou parlamentních komor, na které zákonodárci stvrzovali výsledek listopadových prezidentských voleb.

Viceprezident Spojených států Pence neplánuje využít dodatku ústavy k odvolání Trumpa z funkce

Číst článek

Podle McConnella bude Stengerovy úkoly dočasně vykonávat jeho dosavadní zástupkyně Jennifer Hemingwayová. Nyní se budou podle republikánského politika vyšetřovat středeční „vážná selhání“ a bude se pracovat na posílení bezpečnosti před inaugurací nového prezidenta Joea Bidena 20. ledna.

Kvůli středečnímu útoku na Kapitol rezignovala už i druhá členka Trumpovy vlády. Po ministryni dopravy Chaové se funkce vzdala i ministryně školství DeVosová. „Nelze nevidět, jaký dopad měla vaše rétorika na situaci,“ napsala Trumpovi v rezignačním dopisu DeVosová.

„Bod zlomu“

Dodala, že středeční události ve Washingtonu pro ni byly „bodem zlomu“. Miliardářka DeVosová byla ve funkci ministryně školství už od února 2017. Několik hodin před DeVosovou se vzdala funkce ministryně dopravy Elaine Chaová. Manželka lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella uvedla, že ji středeční události „hluboce znepokojily“, a to takovým způsobem, že se přes to nemůže přenést.

Trump odsoudil vpád do Kapitolu. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie

Číst článek

V reakci na násilný vpád Trumpových příznivců do sídla amerického Kongresu rezignovali na své funkce v americké administrativě například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Podle amerických médií s účinností k 16. lednu rezignuje na svou funkci také velitel policejního sboru, který má na starosti bezpečnost Kapitolu. Steven Sund ve čtvrtek řekl, že se jeho sbor připravoval na středeční demonstrace, nepočítal však s násilným útokem na Kapitol. Sundovu rezignaci ve čtvrtek požadovala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme