Rezignujte, vyzval Macron otce Le Penové za homofobní výroky na adresu mrtvého policisty

Centristický kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron v sobotu ostře odsoudil otce své soupeřky před rozhodujícím druhým kolem voleb. Jeana-Marieho Le Pena vyzval, aby za hanlivé výroky na adresu policisty zabitého při nedávném teroristickém útoku v Paříži rezignoval na členství v Národní frontě (FN). Uvedla to agentura Reuters. Le Pen je zakladatelem FN.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron během neúspěšného setkání se zaměstnanci závodu v Amiens. Kandidáta dělnici vypískali.

Emmanuel Macron během neúspěšného setkání se zaměstnanci závodu v Amiens. Kandidáta dělnici vypískali. | Zdroj: Reuters

Policistu zastřelil tři dny před prvním kolem prezidentských voleb recidivista, který se přihlásil k teroristické organizaci Islámský stát. Le Pen, který se netají svými antisemitskými a homofobními názory, kritizoval řeč, kterou na pohřbu pronesl životní partner zabitého policisty. Osmaosmdesátiletý Le Pen uvedl, že umožnit tomuto člověku veřejné vystoupení svým způsobem legitimizovalo jejich homosexuální manželství.

Macron toho využil i ke kritice své soupeřky ve volbách Marine Le Penové, protože tyto výroky jasně neodsoudila.

Le Penová se v minulosti rozešla s otcem ve zlém, když zařídila de facto jeho vyhazov z funkce honorárního šéfa strany, kterou po nástupu do jejího čela začala zbavovat mimo jiné nálepky antisemitismu. Samotného členství ho ale zbavit na základě rozhodnutí soudu nemohla. Le Pen přesto svou dceru ve volbách podpořil.

Prezidentka Le Penová versus LGBT

V květnu 2013 ve Francii vstoupil v platnost zákon umožňující sňatky homosexuálů a adopce dětí páry téhož pohlaví. Proti zákonu panuje ve Francii velký odpor. V minulosti proti němu s podporou římskokatolické církve demonstrovaly statisíce lidí.

Francouzská média upozorňují, že Národní fronta v případě nástupu Le Penové do prezidentské funkce a rozšíření vlivu v parlamentu chystá omezení práv komunity LGBT, tedy lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů, respektive transgenderových osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme