Režim libyjského diktátora ztrácí podle svědků půdu pod nohama

Při týden trvajících střetech opozice s ozbrojenci diktátora Kaddáfího v Libyi možná zahynulo už kolem tisícovky lidí. Takové odhady nejsou přehnané, řekl italský ministr zahraničí Franco Frattini. Podle zpráv ze samotné Libye ale Kaddáfí navzdory úderným slovům o připravenosti potlačit povstání ztrácí diktátor nad zemí kontrolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfí Libye projev protest

Kaddáfí Libye projev protest | Zdroj: ČTK

Přestože ve včerejším plamenném projevu nazval Muammar Kaddáfí své odpůrce šváby, opilci a krysami a vyhrožoval jim trestem smrti, jeho moc se nejspíš drolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi okomentoval na Rádiu Česko bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Že už plukovník ztrácí vliv, tvrdí i italský ministr zahraničí Franco Frattini. Podle něj už jsou oblasti na východě afrického státu zcela mimo Kaddáfího kontrolu. Lidé tam reagovali na projev vůdce se zlobou i posměchem.

Obávají se ale toho, že je diktátor odhodlaný před svým pádem zničit zemi, které vládne tvrdou rukou přes čtyřicet let.

Americký časopis Time uvedl, že Kaddáfí dal bezpečnostním silám příkaz sabotovat libyjská ropná zařízení. Jako první prý mají explodovat ropovody na středomořském pobřeží. Země denně produkuje asi 1,6 milionu barelů ropy a většinu z tohoto množství vyváží.

Kaddáfí prý spustil brutální protiofenzívu

O vzdoru podstatné části Libyjců svědčí i slova vyslance africké země při OSN Ibrahima Dabbashiho, který sice stanovisko Rady bezpečnosti k násilnostem uvítal, označil ho ale za příliš měkké.

Dabbashi má prý také čerstvé informace o tom, že Kaddáfí zahájil s pomocí věrných důstojníků další brutální protiofenzívu.

„Zformovaly jednotky a teď útočí na lidi ve všech městech na západě Libye. Nepochybně jsou jejich terčem neozbrojení civilisté. Obávám se, že plukovník Kaddáfí ve včerejším projevu vyslal svým stoupencům signál k zahájení genocidy proti Libyjcům,“ uvedl Dabbashi.

Kaddáfí Libye demonstrace | Foto: ČTK

Na stranu opozice se vedle vyslance při OSN přidal i Kaddáfího ministr vnitra Abdel Fattah Younes al-Abidi, vnímaný jako druhý muž režimu. Svou rezignaci oznámil i Jusúf Sawání, výkonný ředitel nadace, kterou zaštiťoval právě syn libyjského vůdce. Za hlavní důvod Sawání označil agresivitu při potlačování lidových protestů.

Situace stále více nepřehledná

Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra se situace v Libyi stává čím dál víc nepřehlednou. „Začíná se ukazovat, že se Libye opravdu tříští a štěpí, což je vidět i v samotných ozbrojených silách, které byly považovány za hlavní baštu Kaddáfího režimu,“ podotkl Visingr.

Český velvyslanec v této zemi Josef Koutský na Rádiu Česko řekl, že povstání se neomezuje pouze na velká města, jako jsou Tripolis, Benghází, Bajdá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Libyi Josef Koutský přiblížil situaci v této zemi na Rádiu Česko

„Těch měst je celá řada. V každém tom městě, v každé té vesnici se samozřejmě povstání rozhoří určitým způsobem, ale je těžko předvídat, k čemu to vlastně v tom konkrétním místě směřuje, protože komunikace v zemi je velmi špatná.“

„Cizinci do těchto oblastí nemají přístup, a proto se informace omezují jenom na to, když někdo někomu zavolá, někdo někomu něco řekne, známý zavolá známému. Ale toto také zde není jednoduché, protože veškeré telefonické rozhovory, mobilní sítě, jsou odposlouchávány, a ti lidé, kteří sdělují jinému nějakou tuto informaci, se vystavují nebezpečí,“ poznamenal český velvyslanec. Podle něj je těžko usuzovat, zda ozbrojené složky skutečně přebíhají na stranu Kaddáfího odpůrců.

„Ale v každém případě v Tripolisu je po setmění svým způsobem zmatek, běhají tady různé domobrany, běhají zde příznivci, odpůrci, do toho pravidelná armáda. Policie se úplně stáhla a vyklidí vždycky přes noc prostor. Je velmi těžké poznat, kdo se tady ve večerních hodinách pohybuje, protože obyvatelstvo z domova vychází minimálně přes den a večer téměř vůbec ne,“ podotkl dále velvyslanec Koutský.

Libyjci konfrontují tamní režim od 15. února. Podle lidskoprávních organizací prozatím při krvavých střetech zemřelo nejméně 300 lidí. Některé odhady mluví až o tisícovce mrtvých. Podle italského ministra zahraničí Frattiniho nejsou ani taková čísla přehnaná.

Co by se mohlo stát po pádu Kaddáfího?

Libyje je klanová společnost bez jasné hierarchie. Hrozící chaos a mocenské vakuum by mohla vyplnit armáda, otázka je, jaký režim by z toho vzešel. Italský ministr zahraničí dnes v novinovém rozhovoru projevil obavu z masového exodu až statisíců Libyjců přes moře do Itálie po plukovníkově pádu. A záplava uprchlíků podle červeného půlměsíce hrozí i sousednímu Tunisku.

Martin Hromádka, Jan Prokeš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme