‚Návrat k sovětské praxi.‘ Odvolací soud potvrdil podmínku pro ruského režiséra Serebrennikova

Moskevský odvolací soud ve středu pravomocně potvrdil podmíněný trest v případu filmového režiséra a kritika poměrů v Rusku Kirilla Serebrennikova. Režisérovi stoupenci pokládají kauzu za další příznak „návratu do stalinského Sovětského svazu“.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský filmař a divadelník Kirill Serebrennikov u soudu v Moskvě (foto z roku 2018

„Platí cenu za svobodu, s jakou se vyjadřoval“, řekl o Serebrennikovi ředitele festivalu v Avignonu Olivier Py | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Serebrennikova shledal letos v červnu nižší soud vinným z rozkradení státní dotace a potrestal jej tříletým podmíněným trestem. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení vinu popíral. Obžaloba žádala pro Serebrennikova šest let odnětí svobody.

Konec války o Karabach. Rozmístění ruských sil dává Moskvě silné páky, Turecko příliš nezískalo

Číst článek

Podobné verdikty - tři, resp. dva roky podmíněně - vynesla soudkyně i nad spoluobžalovanými ve stejné věci, Jurijem Itinem a Aleksejem Malobrodským.

Námitky, důkazy a argumenty obhajoby tvrdící, že celá státní dotace ve výši 200 milionů rublů (téměř 69 milionů korun) byla řádně vynaložena na schválený projekt Platforma, soudkyně Olesja Mendělejevová odmítla.

Stát podle verdiktu utrpěl škodu 128,9 milionu rublů (asi 44 milionů korun). Odsouzení mají celou sumu státu nahradit.

Rozhodnutí moskevského městského soudu podle jedné z advokátek dává úřadům možnost začít vymáhat zmíněnou sumu, ale obhajoba se ještě nerozhodla, zda se pokusí v případu bojovat ještě u vyšší instance.

Serebrennikov byl před třemi lety obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil miliony rublů. V roce 2011 režisér zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění, od ministerstva kultury na něj dostal dotaci přes 200 milionů rublů. Podle vyšetřovatelů společně se spolupracovníky vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili, což všichni odsouzení popírají.

Podle ruských úřadů zkolaboval Navalnyj kvůli zánětu slinivky. Otravu Novičokem odmítají

Číst článek

Serebrennikovův osud vyvolal na umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Zastavení procesu v otevřeném dopise požadovaly také tisíce kulturních osobností, které upozornily na „hrubé přehmaty ze strany vyšetřovatelů“.

Serebrennikovova tvorba je známá i za ruskými hranicemi, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách.

Umělec se v minulosti kriticky vyjadřoval k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že „vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi“. Loni v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

Serebrennikov „platí cenu za svobodu, s jakou se vyjadřoval“, řekl agentuře AFP krátce před červnovým rozsudkem Olivier Py, který je ředitelem festivalu v Avignonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme