Bavorský soud pozastavil pro spolkovou zemi zákaz pití všude na veřejnosti. Překračuje pravomoc

Bavorský správní soud dočasně pozastavil pro svou spolkovou zemi platnost zákazu pití alkoholických nápojů na veřejnosti. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na sdělení soudu, jenž svým verdiktem vyhověl naléhavé žádosti soukromé osoby z Řezna (Regensburg). V Bavorsku byl zákaz zaveden od druhého prosincového týdne kvůli šíření koronavirové nákazy.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlíňané se zmrzlinou obsahující alkohol. SchleckDruff, vyrábí zmrzlinu s čerstvým ovocem a alkoholem a prodává ji na velkých akcích a festivalech. | Zdroj: Reuters

Správní soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že zákon o ochraně před infekcemi počítá se zákazem pití alkoholu jen na určitých místech, nikoli celoplošně.

Nařízení o zákazu pití alkoholu všude na veřejnosti v Bavorsku tedy podle soudců překračuje nařizovací pravomoc, kterou v tomto udělil spolkový zákonodárce. Rozhodnutí soudního senátu je účinné okamžitě a platí až do konečného rozhodnutí.

Bavorská vláda podle DPA nyní znovu povolí obcím, aby samy rozhodly o místním zákazu.

„Uvedeme tedy zpět v platnost staré nařízení, podle kterého obce určují místa, kde je zakázána konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích,” sdělil úřad předsedy zemské vlády.

Nicméně nad rozhodnutím soudu vyjádřil politování, protože „alkohol zbavuje zábran a tím přispívá k laxnějšímu přístupu k naprosto nezbytnému dodržování hygienického odstupu”.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme