Rezoluce musí obsahovat hrozbu Saddámovi, žádají USA

Nová rezoluce OSN týkající se Iráku, kterou se snaží prosadit Spojené státy a Velká Británie, by měla obsahovat jasné upozornění, že odmítne-li se Saddám Husajn odzbrojit, musí počítat s rozhodujícími důsledky. Před zahraničním výborem Sněmovny reprezentantů to prohlásil americký ministr zahraničí Colin Powell. Ministr obrany Donald Rumsfeld při vystoupení před senátory řekl, že na zničení dobře ukrytých iráckých zbraní nebude stačit jen americké letectvo, ale že k tomu bude v případě zásahu třeba nasadit i pozemní jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell a George Bush | Foto: ČTK/AP

Rumsfeld ani velitel amerického letectva Richard Myers senátorům nezaručili, že Irák proti vojákům nepoužije chemické nebo biologické zbraně. Irák podle Rumsfelda rozmístil chemické, biologické a jaderné zbraně po celém území a na citlivá místa. "Nevíme, kde se velká část iráckých zbraní hromadného ničení nachází. Mnoho jich je hluboko pod zemí, další v těsné blízkosti obydlených oblastí, škol, nemocnic a mešit, kde může při útoku zahynout mnoho lidí. Ne všechna tato místa jsou zničitelná leteckým útokem," řekl ministr.

Za nejlepší dobu pro zahájení případné války proti Iráku pokládají američtí vojenští plánovači únor. Konflikt by pak měl skončit nejpozději v dubnu, ještě před příchodem velmi horkého jara a léta. Pentagon prý stále jedná o potřebném počtu vojáků, odhady se pohybují od 70 do 250 tisíc mužů. Jednotky by měly být menší, pohyblivé a co nejvíce rozsety po iráckém území, aby nebyly snadným terčem pro irácké rakety Scud.

Prezident George Bush už předtím požádal Kongres, aby schválil usnesení umožňující mu použít v případě potřeby proti Iráku sílu. Radu bezpečnosti OSN Bush vyzval, aby se iráckym problémem zabývala, jinak to udělá Washington. "Rada bezpečnosti musí spolupracovat se Spojenými státy, Británií a dalšími zainteresovanými stranami, aby vyslaly Iráku jasné znamení, že Saddám Husajn musí být odzbrojen. Pokud se tímto problémem nebude zabývat Rada bezpečnosti, tak Spojené státy a někteří spojenci jej budou řešit," řekl Bush.

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s požadavkem Bushovy administrativy, aby OSN přijala další rezoluci k Iráku souhlasí. Jak ale řekla Českému rozhlasu, v tuto chvíli je proti úderu na Bagdád. "Je hrozně důležité, aby se proti Saddámovi Husajnovi dělalo, ale myslím, že v tomhle momentu se musíme soustředit na válku proti terorismu."

Podle bývalého poradce amerického prezidenta Cartera a politologa Zbignieva Brzezinského musí případná vojenská akce zapadat do kontextu rezolucí OSN a neměla by být jednostranná.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme