Rezoluce OSN o válce v Gaze kritizuje Hamas i Izrael

Rada OSN pro lidská práva v Ženevě přijala rezoluci o takzvané zimní válce Izraele v palestinském pásmu Gazy. Deklarace na základě zprávy jihoafrického soudce Richarda Goldstona obviňuje z válečných zločinů Izrael i bojovníky palestinského radikálního hnutí Hamas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada OSN pro lidská práva v Ženevě

Rada OSN pro lidská práva v Ženevě | Foto: AFP

Mezinárodní vyšetřovatelé shledali, že jak palestinští ozbrojenci, tak izraelští vojáci cíleně útočili na civilisty, čímž se prý dopustili válečných zločinů.

Izraelci zatím přijetí rezoluce nekomentovali. Předem to ale označili za odměnu teroristům na celém světě a do poslední chvíle se snažili přimět své západní spojence, aby hlasovali proti schválení dokumentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezoluce OSN o válce v Gaze kritizuje Hamas i Izrael

Ještě včera večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu telefonicky hovořil s britským premiérem Gordonem Brownem a podle médií se doslova pohádali. Brown prý argumentoval, že kdyby Izrael domnělé zločiny sám řádně vyšetřoval, nemusela se schvalovat mezinárodní zpráva.

Nakonec pro zprávu zvedlo ruku 25 zemí ženevského grémia OSN, šest bylo proti a 11 se zdrželo hlasování. Rezoluci odmítla většina západních států, včetně členů Evropské unie a USA, přijetí dokumentu podpořilo Rusko.

Z Palestiny zaznívá dvojí reakce. Na Západním břehu Jordánu takzvaná umírněná vláda prezidenta Mahmúda Abbáse rezoluci uvítala jako záruku, že se "podobné zločiny Izraele nebudou opakovat".

V Gaze, kde vládne hnutí Hamas, schválení rezoluce rovněž přivítali, v prvotní reakci ale pominuli, že zpráva přisuzuje válečné zločiny i samotnému Hamasu.

Případ může skončit v Haagu

Zpráva Richarda Goldstona předpokládá, že jak Izrael, tak Palestinci teď dostanou šest měsíců na to, aby sami vyšetřili podezření z předpokládaných válečných zločinů. Pokud tak neučiní, má se celá kauza předat Radě bezpečnosti OSN, která by ji pak mohla postoupit ji Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

Zároveň ale rezoluce říká, že Valné shromáždění OSN si má věc prostudovat a generální tajemník organizace Pan Ki-mun má do půl roku oznámit, jestli obě strany dodržely nařízení, která z rezoluce vyplývají. Cesta k tomu, aby byl někdo skutečně trestán mezinárodní justicí, je tedy značně složitá a dlouhá.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme