Největší evakuace v historii Řecka. Kvůli požáru Rhodosu musely utéct desítky tisíc lidí včetně Čechů

Evakuace na ostrově Rhodos | Foto: Lefteris Damianidis / AP | Zdroj: ČTK

Požár na Rhodosu vyvolal největší evakuační operaci v dějinách Řecka, uvádí policie. Podle agentury AFP muselo před plameny utéct na 30 000 lidí, policejní odhady zmiňují o třetinu menší počet, asi 19 000 lidí. Podle České televize jsou mezi turisty na ostrově i tisíce Čechů, evakuace se ale netýká všech.

Rhodos (Aktualizováno: 17:17 23. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli prudkému větru se šíření požáru nedaří zastavit ani v jednom ze tří směrů, kterými se šíří. „Příčinou požáru je skládka, která začala hořet na severozápadě ostrova. Ta je důvodem toho, proč shořelo už přibližně 5000 hektarů,“ přiblížila v poledne spolupracovnice Radiožurnálu Soňa Dorňáková-Stamu.

Zasažená je střední, východní a jižní část ostrova. „Úřady uvádějí, že je zasažená obrovská část ostrova a že se obávají, že se požár rozšíří až úplně na jih, což by byla naprostá katastrofa,“ dodala s tím, že zatím nejsou zprávy tom, že by Řecko žádalo o větší mezinárodní pomoc.

Nad řeckým Rhodem se kvůli rozsáhlým požárům valí popel a kouř. Pod žlutohnědým nebem jsou zástupy stovek lidí, kteří se i se zavazadly a často třeba malými dětmi v kočárcích snaží se evakuovat. To zajišťuje řecká vláda.

Z ostrova Rhodos byly kvůli lesním požárům evakuovány tisíce turistů, jsou mezi nimi i Češi

Číst článek

Média ráno popisovala chaotický vývoj v oblíbené letní destinaci, včetně omezeného přístupu k informacím i příletu dalších turistů.

Podle policie ovšem samotná evakuace probíhala hladce. „Všichni, především turisti, se řídili našimi pokyny,“ citovala z policejního prohlášení AFP. „Je to největší evakuace, jaká kdy byla v Řecku provedena,“ uvedla policie.

Řečtí hasiči se lidem omlouvají a varují, že situace by se mohla kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zhoršit, napsala zpravodajská BBC.

Britský turista řekl BBC, že byl z hotelu evakuován kolem druhé hodiny ráno, aniž by měl informace od letecké společnosti či hotelového personálu. Podle místostarosty ostrova Thanasise Virinise mezitím na místě přistály nové spoje s turisty.

Elektrické i mobilní sítě na Rhodosu mají výpadky.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v neděli ráno situaci na místě označil za komplikovanou a dodal, že elektrické i mobilní sítě na Rhodosu mají výpadky.

„Bylo to strašné. Poprvé jsme se museli evakuovat už před třemi dny. Když jsme se vrátili do vesnice, tak tam pršel popel. Říkají, že to mají pod kontrolou, ale pokud by se vítr obrátil, dostalo by se to k nám. Mám strach, že k nám plamen přijde,“ popsala švédské veřejnoprávní televizi Švédka Marina, která na ostrově Rhodos žije.

Do domu pro ni a její vnoučata přišla policie a armáda. Je ale jen jednou desítek tisíc lidí, kteří kvůli požárům museli opustit svá bydliště.

Turisté, kteří pobývají na řeckém ostrově Rhodos, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769.

„Zatímco jsme čekali, oheň se přesouval k pláži, ale pláž byla slepá ulička,“ líčila evakuaci jedna britská turistka. Když na místo dorazila loď, „procpala jsem se někomu pod nohama a nastoupila jsem“.

Živel vyhnal lidi z domovů a hotelů na jihovýchodě ostrova, kde se po několika dnech plameny přiblížily turistickým letoviskům Kiotari a Lardos. Podle policie bylo 16 000 lidí evakuováno po souši a dalších 3000 po moři.

Žádné oběti hlášeny nejsou, několik lidí pouze bylo krátce hospitalizováno s dýchacími problémy.

Řecké úřady uvedly, že požádaly letecké společnosti, aby na ostrov posílala letadla prázdná, aby mohli turisté odletět co nejdříve. Dodaly, že spustí na letišti v Rhodosu helpdesk pro ty, kteří se snaží dostat do své země.

České ministerstvo zahraničí turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené. „Aktuálně to jsou tyto: Kiotari, Gennadi, Pylonas, Laerma, Lardos, Lindos, Kalathos, Malona, Asklipeio, Peukous, Massari a Charaki. Upozorňujeme však, že vysoké nebezpečí požáru platí pro celý ostrov,“ uvedlo na webu.

Evakuace Čechů

Mezi evakuovanými jsou i čeští turisté. Jejich přesný počet zatím není známý, odhadem se ale jedná o tisíce lidí, informovala na twitteru Česká televize.

„Naše odhady se pohubují kolem 4 až 5 tisíc českých turistů na Rhodosu… Spojení se nepodařilo navázat s desítkami z nich,“ přiblížil v neděli ráno vrchní ředitel sekce právní a konzulární ministerstva zahraničí Martin Smolek. Dodal, že se značnou částí této skupiny byl problém s výpadkem mobilní sítě. Ta už by v průběhu neděle měla fungovat.

Evakuace se týká i stovek klientů společností Fischer a Exim tours a taky asi 130 klientů cestovní kanceláře Čedok. Delegáti cestovních kanceláří jsou v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Athénách.

Ministerstvo zahraničí vyšle na Rhodos i dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou s evakuací Čechů asistovat. Na twitteru to po jednání se zástupci cestovních kanceláří uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dva důstojníky na místo pošlou také hasiči, oznámili na twitteru.

„O situaci jsem informoval premiéra a ostatní členy vlády, v kontaktu jsme také s německými kolegy kvůli případné evakuaci českých občanů,“ napsal ministr. Členy konzulárního týmu doplní dva důstojníci, které čeští hasiči na místo vyšlou pro případnou koordinaci další pomoci. 

V pohotovosti je taky honorární konzulát přímo na ostrově a ministerstvo zahraničí pro cestovní kanceláře zřídilo i zvláštní pohotovostní linku. Mimo jiné pro případ, že by českým turistům chyběly cestovní doklady.

„Vydáváme náhradní cestovní doklady. Jen za tohle dopoledne jsme jich vydali šedesát. Lidí, kteří svoje doklady museli zanechat na ubytování, je ale ještě více. Řecká policie bude proto po domluvě s ministerstvem zahraničí vydávat dokument o ztrátě cestovních dokladů, se kterým budou lidé smět opustit ostrov,“ vysvětlil Martin Smolek.

Nedostatečné kapacity

Vláda v neděli o dalším postupu jednala i se zástupci cestovních kanceláří, jejichž klienti na ostrově zůstali, řekl Radiožurnálu zástupce CK Fischer a Exim Tours Jan Bezděk. Letecké kapacity na dopravení všech Čechů zpátky domů ale zatím cestovní kancelář CK Fischer a Exim Tours nemá. Bezděk ujistil, že na jejich navýšení cestovní kancelář pracuje.

To se shoduje i se zkušenostmi Petra Saka, který se spolu s dalšími Čechy dostal na Rhodosu do bezpečí ‚po vlastní ose‘. „Od cestovky jsme měli zprávy, že se musíme dostat do tohoto hotelu, kde teď jsme. Od cestovky nám bylo řečeno, že nám nic poslat nemůžou, že na to nemají kapacity,“ popsal.

Část evakuovaných lidí bude dočasně bydlet v trajektech, ve školách a v dalších objektech.

Pomoc ze Slovenska

Některé cesty jsou ale kvůli ohni uzavřené. Na pomoc řeckým kolegům v sobotu přijel tým 31 haičů ze Slovenska. Ti například kontrolují prázdné hotely nebo chrání letoviska, aby se k nim požár nepřiblížil, dokud evakuace neskončí. Včera zajišťovali oblast pobřežních rezortů.

Práci na místě komplikuje silný vítr a teploty nad 40 stupňů Celsia, řekla Radiožurnálu mluvčí slovenských hasičů Bianka Královičová.

S hašením požárů jsou připraveni pomoci i čeští hasiči, žádost ale zatím nedostali. „Obecně v těchto případech platí skutečně posílat takovou pomoc, jakou si protistrana přeje. To jsme zažili i my loni v Hřensku,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Celkem s požárem bojovalo přes 250 hasičů, kteří nasadili desítky vozů, vrtulníků a letadel. Podle zahraničních médií se hasiči snažili zastavit šíření plamenů na třech různých místech. V neděli ráno jich v terénu bylo 266, hasičských vozů bylo 49.

Nezdá se, že by se v dohledné době situace mohla zlepšit. Důvodem je i vlna veder, která bude podle řeckých meteorologů nejspíš trvat ještě 16 až 17 dní. Očekávané teploty, které během ní na ostrově budou, jsou přitom odhadovány na více než 39 stupňů, reálně jde ale až o 45 stupňů Celsia.

Ostrov se tak ocitl v nejhorší vlně veder za posledních 50 let a už nyní je hlášena nejméně jedna oběť přehřátí. Úřady doporučují všem pracovat z domu a zbytečně nevycházet.

Rušení zájezdů

Některé cestovní kanceláře, včetně CK Fischer a Exim Tours, ruší kvůli požárům zájezdy na ostrov. Zákazníkům, kteří měli odletět v neděli ráno, v sobotu obě cestovní kanceláře nabídly bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd.

Mluvčí Letiště Praha Michal Procházka uvedl, že v noci přistály v Praze z Rhodosu dva lety, další přistál dopoledne. Všechna letadla byla společnosti Smartwings. Další let z Rhodosu přistane v Praze podle Procházky v noci. Dodal, že se zatím lety z řeckého ostrova neruší a nemění.

Repatriační lety, pomoc úřadů a vládní speciály v záloze. Cestovní kanceláře řeší návrat turistů do Česka

Číst článek

Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodosu evakuováni a v neděli měli odletět, se podařilo dostat do Česka. 

Jiné cestovní kanceláře ale zdaleka nejsou tak transparentní. Na sociálních sítích si lidé stěžují na nedostatek informací v souvislosti s naplánovanými zájezdy na Rhodos. Někteří uvádějí, že mají v nejbližších dnech odletět z Česka na Rhodos na dovolenou a cestovní kanceláře jim tvrdí, že zájezd nebude zrušen.

Mluvčí CK Fischer Jan Bezděk uvedl, že obvolávají klienty podle data odletu, další termíny tak budou řešit podle vývoje situace na ostrově.

„Prosíme tedy ty, kteří mají na Rhodos odletět až v průběhu následujícího týdne, aby v tuto chvíli neblokovali linky na našem call centru,“ uvedl Bezděk.

Mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková řekla, že cestovní kancelář měla na ostrově asi 300 evakuovaných klientů, kteří jsou v náhradních hotelech nebo v evakuačních centrech. „Většina lidí však má rezervované pobyty v jiných částech ostrova, kde nejsou žádná omezení,“ uvedla.

Jakub Lucký, kth, dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme