Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Riceová apeluje na oživení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyzvala během své blízkovýchodní cesty k oživení mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci. Ve středu začíná summit Ligy arabských států a tlak na blízkovýchodní politiky sílí - souběžně s Riceovou cestuje po regionu i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do starého Jeruzaléma | Foto: Jiří Hošek

Condoleezza Riceová označila arabskou mírovou iniciativu za dobrý základ pro mírové rozhovory s Izraelem. Šéfka americké diplomacie uvedla, že USA teď zvolily cestu souběžných rozhovorů se zeměmi na různých stranách konfliktu. Riceová vyjádřila naději, že se podaří vypracovat společný izraelsko - palestinský plán, který by vedl k vytvoření státu Palestina.

Americká ministryně zahraničí vedla rozhovory také s izraelským premiérem Ehudem Olmertem. Další zastávkou na její čtvrté blízkovýchodní cestě bude Jordánsko, odkud se vrátí do Jeruzaléma.

V Izraeli a na palestinských územích jednal také generální tajemník OSN. Pan Ki-mun je na své první cestě po zemích Blízkého východu. Horečná diplomacie předchází arabskému summitu, který se uskuteční za tři dny v saúdskoarabském Rijádu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme