Riceová se Steinmeierem zamezili roztržce kvůli protiraketovému systému

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier zmírnili rozpor, který vyvolala ostrá německá kritika proti umístění amerického radaru v Česku a protiraketových střel v Polsku. Potvrdila to jejich společná tisková konference po vzájemném jednání ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frank-Walter Steinmeier a Condoleezza Riceová

Frank-Walter Steinmeier a Condoleezza Riceová | Zdroj: ČTK

Německý ministr zahraničí Steinmeier po jednání ve Washingtonu prohlásil, že otázka amerických základen v Česku a Polsku neznamená žádnou roztržku v německo-amerických vztazích. Nedávné výroky německých politiků podle něj byly výzvou k otevřené diskusi.

Ministryně Riceová potvrdila, že Spojené státy chtějí na protiraketové obraně spolupracovat i s Ruskem. Systém totiž nevytváří štít proti ruským jaderným zbraním, ale proti případnému útoku z blízkovýchodních zemí jako Írán. Protiraketová obrana ve střední Evropě by podle Ricoevé byla stabilizačním prvkem.

Spor o americký protiraketový systém rozděluje německou koalici

Otázka amerického protiraketového štítu vráží klín mezi strany německé vládní koalice. Odpor sociální demokracie vůči kontroverznímu projektu se čím dál tím víc radikalizuje. CDU kancléřky Merkelové setrvává na pozici, že by se otázka měla řešit na půdě Severoatlantické aliance.

Ze stran Unie zaznívá, že se chce SPD vůči nim v otázce raketového systému úmyslně vymezit a získat tak laciné vnitropolitické body. Sociální demokraté o víkendu odmítli americký projekt jako celek, k čemuž mají CDU a CSU stále daleko.

Generální tajemník SPD Hubertus Heil mluví o "povinnosti zabránit nové spirále závodů ve zbrojení." Zahraničně-politický expert CDU von Klaeden nařknul koaliční partnery z toho, že podléhají ruské propagandě. Mluvčí vlády Ulrich Wilhelm přispěchal s prohlášením, že vláda je v otázce protiraketového deštníku jednotná.

SPD na poli zahraniční politiky "pozlobila" už před dvěma týdny, kdy se třetina jejích poslanců postavila proti vládnímu návrhu vyslat do Afghánistánu letouny Tornádo.

Jiří Hošek, Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme