Riceová se znovu postavila proti zrušení zbrojního embarga vůči Číně

Plán Evropské unie na zrušení zbrojního embarga vůči Číně znovu kritizovala americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Podle ní je plán špatně načasován, protože naruší rovnováhu sil v Asii, kde mají Spojené státy mimořádné bezpečnostní zájmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová

Condoleezza Riceová | Zdroj: ČTK

Mezi Čínou a Tchajwanem vzrůstá napětí po schválení takzvaného antiseparačního zákona čínským parlamentem. Peking touto normou dostal volné ruce k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti.

Unie původně chtěla embargo vůči Číně odvolat do konce letošního června, zákon však tento záměr zkomplikoval. Nejnověji váhání Evropy potvrdil v neděli britský ministr zahraničí Jack Straw, když řekl, že nový čínský zákon ztěžuje zrušení embarga.

Riceová nejvyšší čínské představitele vyzvala, aby podnikli kroky, které prokážou jejich ochotu napětí zmírnit. Spojené státy od začátku proti úmyslu EU protestovaly, Japonsko se se stanoviskem USA při zastávce Riceové v Tokiu ztotožnilo.

Návštěvou Číny končí první asijská cesta americké ministryně zahraničí, na niž se Riceová vydala po lednovém nástupu do funkce. Při zastávkách v Indii, Pákistánu, Afghánistánu, Japonsku a Jižní Koreji americká ministryně zdůrazňovala stejně jako v Číně řešení otázky severokorejského jaderného programu.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme