Riceová: Útokům se nedalo zabránit, chyběly informace

Americká vláda neměla před teroristickými útoky na Spojené státy v září 2001 dost konkrétních informací, aby mohla tragédii v New Yorku a ve Washingtonu zabránit. Při napjatě očekávaném veřejném slyšení před nezávislou kongresovou komisí to dnes prohlásila poradkyně prezidenta Bushe pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová | Foto: EPA

Hlavním důvodem, proč se nepodařilo zabránit atentátům z 11. září, bylo to, že CIA, FBI a další složky nemohly podle tehdejších zákonů sdílet informace zpravodajských služeb z domova i ze zahraničí. Selhal systém, a proto vláda prezidenta Bushe přistoupila ihned po útocích na Ameriku ke strukturálním změnám.

Pokrok představuje podle Riceové vytvoření ministerstva pro vnitřní bezpečnost, jednoho centra zabývajícího se aktuálními hrozbami a také zákonů, které umožňují sdílet informace o občanech.

V jednom momentu Ricoevá připustila, že nepředala Georgi Bushovi informaci o existenci teroristických buněk Al-Káidy na území Spojených států. Národně bezpečnostní poradkyně zdůraznila, že ani likvidace Usámy bin Ládina by terorismus nezastavila, a obhajovala nutnost šíření demokracie na Blízkém východě.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme