Riceovou čekají otázky na tajné věznice CIA v Evropě

Za umístění věznic CIA na území evropských států může hrozit postih bruselské administrativy. Podle komisaře pro spravedlnost Franca Frattiniho by Evropská unie mohla pozastavit hlasovací právo členským zemím, o kterých by se zjistilo, že poskytly útočiště údajným tajným věznicím americké zpravodajské služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová | Foto: ČTK/AP

Spojené státy vzkázaly Evropské unii, že potřebují na zprávu o tajných věznicích CIA ve východní Evropě více času. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ale bude připravena odpovídat na otázky, týkající se tohoto citlivého tématu během své nadcházející návštěvy Evropy.

Šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová navštíví Německo, sídlo Evropské unie Brusel a Rumunsko, které organizace Human Rights Watch identifikovala jako jeden ze států, kde CIA údajně vězní členy Al-Kájdy.

Washington si uvědomuje, že mnoho otázek bude během cesty ministryně zahraničí směřovat právě k tajným věznicím. Ministerstvo zahraničních věcí už dopředu naznačilo, že šéfka diplomacie udělá, co bude v jejích silách, aby na tyto otázky odpověděla v širší souvislosti společného boje proti terorismu.

Dá se předpokládat, že se o problému amerických věznic v Evropě zmíní i německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier při své dnešní schůzce s Condoleezou Riceovou.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme