Dělají z procesu o migraci show, zlobí se obžalovaný Salvini. U soudu má svědčit i Richard Gere

Jedním ze svědků v procesu s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, obviněným z únosu kvůli jeho migrační politice, bude i americký herec Richard Gere. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na Salviniho.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Gere na tiskové konferenci k situaci na uprchlické lodi Open Arms. | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

„Znám ho jako herce, a tak nevím, jaké lekce může dát mně nebo ostatním Italům v naší legislativě,“ prohlásil Salvini. „Lidé, kteří chtějí dělat z procesu show a vidět tam Richarda Gerea, by měli jít radši do kina,“ dodal Salvini. Nicméně také řekl, že hollywoodského herce požádá o autogram pro svou matku.

Anne Applebaumová: Antidemokratické svody existují na mnoha místech, nejde jen o střední Evropu

Číst článek

Proces se Salvinim v této kauze začal 15. září v Palermu, ale okamžitě byl odročen na 23. října. Šéf krajně pravicové strany Liga je v něm obviněn z únosu, respektive nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Dopustit se tohoto činu měl tím, že v srpnu 2019 povolil vylodění více než stovky migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.

Ovoce, zelenina nebo voda

Gere je jako svědek povolán proto, že tehdy tuto loď s migranty z Afriky navštívil a přivezl tam ovoce, zeleninu či vodu. Nyní dvaasedmdesátiletý herec, který proslul řadou charitativních projektů, je ženatý se španělskou podnikatelkou a aktivistkou Alejandrou Silvaovou (38) a v Itálii byl tehdy na dovolené.

Česko vyšle v polovině října do Maďarska 50 policistů. Hranici se Srbskem budou hlídat dva měsíce

Číst článek

Salvini jako ministr vnitra (2018-2019) prosadil přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní, někdy i týdnů na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika běžencům s vážnějšími zdravotními potížemi či ženám v pokročilém stadiu těhotenství. Vylodění ostatních povolil až poté, co jiné země Evropské unie slíbily, že migranty převezmou.

Soud hrozil Salvinimu i v další podobné kauze kvůli tomu, že v červenci 2019 nedovolil okamžité vylodění na 130 africkým migrantům zachráněným ve Středozemním moři. Kromě asi 15 z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli ostatní čekat několik dní v přístavu na lodi pobřežní stráže Gregoretti, než některé země EU slíbily, že je převezmou. Letos v květnu ale bylo v předběžném soudním řízení v Katánii rozhodnuto, že v této kauze Salvini souzen nebude.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme