‚Mé působení bude zřejmě krátké.‘ Spojené státy mají letos už třetího úřadujícího ministra obrany

Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako v pořadí třetí úřadující šéf Pentagonu od počátku letošního roku ujal Richard Spencer. Dosavadní úřadující ministr obrany Mark Esper, kterého prezident Donald Trump do funkce navrhl, totiž odstoupil, aby mohl být do úřadu Senátem trvale potvrzen. Je to tedy jen dočasná výměna, poznamenávají americká média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Spencer na archivním snímku | Foto: Army Sgt. Amber I. Smith/DOD/Handout | Zdroj: Reuters

Ke konci loňského roku na ministerský post rezignoval Jim Mattis, kterého měl nahradit Patrick Shanahan. Shanahan působil jako úřadující ministr, ale v červnu se rozhodl, že se z rodinných důvodů nebude ucházet o potvrzení své funkce Senátem.

Trump proto na Shanahanovo místo úřadujícího ministra jmenoval Espera, kterého Senátu navrhl ke schválení.

Senát podle portálu Military Times nominaci obdržel v pondělí a Esper při této příležitosti z prozatímní funkce odstoupil a de facto se tak vrátil na předchozí pozici náměstka pro armádu.

Vedení ministerstva dočasně převzal Spencer, který byl náměstkem pro námořnictvo. Pentagon v prohlášení uvedl, že výše uvedená výměna funkcí byla nezbytná, neboť to vyžaduje zákon.

„Ačkoli mé působení v této roli bude zřejmě krátké, jsem plně připraven a odhodlán sloužit jako úřadující ministr obrany,“ uvedl Spencer.

Schvalovací proces s Esperem začne v úterý, kdy je očekáván před senátním výborem pro armádu. Kdy bude o Esperovi hlasovat celé senátní plénum, známo zatím není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme