Rick Santorum ukončil kandidaturu na prezidenta Spojených států

Rick Santorum vzdal boj o Bílý dům. Bývalý pensylvánský senátor byl přitom v republikánských primárkách nejúspěšnějším z konkurentů Mitta Romneyho. Favorit Romney tak má nejspíš nominaci do listopadových voleb jistou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rick Santorin | Zdroj: Reuters

„Dámy a pánové, o víkendu jsme se rozhodli, že tento závod o prezidentský post pro nás skončil. A dnes proto ukončuji i svou kampaň,“ prohlásil Santorum.

Na vedoucího Romneyho ztrácel téměř 400 volitelů a podle odhadů nebylo pravděpodobné, že by svého rivala dostihl. Stejně tak zbývající kandidáti Newt Gringrich a Ron Paul nemají prakticky již žádnou šanci.

Mitt Romney, má umírněný politik mormonského vyznání, si před svými soupeři udržuje značný náskok. Po vítězství ve Wisconsinu, Washingtonu DC a Marylandu si zajistil více než polovinu z 1104 hlasů, které jsou nutné k nominaci na příštího amerického prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co předcházelo a co bude následovat po odstoupení republikánského kandidáta Ricka Santorum z boje prezidentských primárek, analyzoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Řada republikánů proto volá po stažení ostatních kandidátů, aby se strana mohla začít soustředit přímo na souboj Romneyho se stávajícím americkým prezidentem Barackem Obamou.

„Myslím si, že to je skoro korunovace Mitta Romneyho, umírněného republikána, na oficiálního republikánského kandidáta na prezidenta,“ soudí Vít Pohanka a dodává, že tuto skutečnost musí ještě formálně potvrdit srpnový sjezd republikánské strany v Tampě na Floridě.

Třiapadesátiletý Santorum je právníkem, konzultantem a politikem. O funkci prezidenta se ucházel už v roce 2008, kvůli slabé podpoře ale kandidaturu stáhl. Do politiky vstoupil v roce 1990 a později byl dvakrát zvolen senátorem za Pensylvánii. Rick Santorum je usilovný a pracovitý kandidát.

Jeho kampaň byla vedena velmi intenzivně a neúnavně. Dlouhou dobu byl výrazným soupeřem Mitta Romneyho a podle slov zpravodaje Čro ve Spojených státech Víta Pohanky, je třeba s tímto cílevědomým mužem třeba počítat do budoucna.

Znám je svými konzervativními názory. Santorum patří k rázným odpůrcům potratů i homosexuálních manželství. Svou kampaň proto stavěl především na podpoře rodiny a tradičních hodnot.

Na jednu stranu byly tyto postoje zdrojem jeho síly, protože dokázal oslovit voliče zejména na venkově na středozápadě. Paradoxně zde však spočívala i jeho největší slabost, protože většinu nezávislých voličů se jevil právě pro svoji konzervativní rétoriku jako nezajímavý.

Vít Pohanka, Radiožurnál, krw, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme