Řidič kamionu, ve kterém se našla těla 39 Vietnamců, se přiznal k neúmyslnému zabití

Maurice Robinson ze Severního Irska, který řídil kamion, v němž se v říjnu východně od Londýna našla těla 39 vietnamských migrantů, ve středu u soudu v britské metropoli přiznal vinu za neúmyslné zabití těchto lidí. Informovala o tom britská média. Už na podzim se pětadvacetiletý Robinson přiznal k účasti na pašování lidí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion, ve kterém záchranáři nalezli těla 39 lidí | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Kamion s mrtvými Vietnamci byl objeven 23. října ve městě Grays poblíž Londýna. Chladírenský kontejner připojený k tahači se na jihovýchod Anglie dostal z belgického přístavu Zeebrugge.

V Británii objevili kamion s 39 mrtvými v nákladním prostoru, policie řidiče zadržela

Číst článek

Uvnitř něj našli vyšetřovatelé těla osmi žen a 31 mužů včetně dvou patnáctiletých chlapců, nejstarší oběti bylo 44 let. Později se ukázalo, že všichni tito lidé pocházeli z chudších oblastí ve Vietnamu.

Zřejmě zaplatili pašerákům, aby je nelegální cestou dostali do Velké Británie. Policie se domnívá, že jejich smrt způsobila kombinace horka a nedostatku kyslíku v kontejneru.

Stíhána je v této souvislosti kromě Robinsona i řada dalších osob. Z devětatřicetinásobného zabití byl obviněn i třiačtyřicetiletý Gheorghe Nica. Muž s britským a rumunským občanstvím se středečního soudního jednání stejně jako Robinson účastnil skrze videohovor, vinu ovšem popřel.

A man's pleaded guilty to the manslaughter of 39 Vietnamese people who were found dead in the back of a lorry in Essex.

25-year-old Maurice Robinson from County Amargh was driving the lorry - he entered his plea while appearing via video link at the Old Bailey

17:00 – 08. 04. 2020

1

Další tři obvinění

Zpravodajský server BBC informoval, že před londýnským trestním tribunálem Old Bailey ve středu na dálku stanuli ještě další tři muži. Rumun Alexandru-Ovidiu Hanga s bydlištěm poblíž města Grays odmítl obvinění z účasti na spiknutí za účelem podpory nelegální imigrace.

‚Můj výlet do cizí země ztroskotal. Umírám, nemůžu dýchat.‘ Řada mrtvých z kamionu je asi z Vietnamu

Číst článek

Další mladík Christopher Kennedy tak učinil už dříve a sedmatřicetiletý Valentin Calota, který čelí stejnému obvinění, zatím nebyl vyzván, aby se k této věci vyjádřil.

Podle agentury Reuters bylo v Británii a ve Vietnamu kvůli smrti migrantů zadrženo a obviněno několik dalších lidí a kromě londýnského procesu probíhají i další právní procedury.

Média nyní neuváděla, jak vysoký trest hrozí za mnohonásobné zabití ústřední postavě celé kauzy, tedy řidiči kamionu Robinsonovi, ani kdy by jeho výše mohla být oznámena. Muž byl obviněn z několika dalších trestných činů a v jednom případě vinu neuznal. Prokuratura se nyní bude rozhodovat, zda bude v tomto ohledu trvat na obžalobě.

Co se týče dalších čtyř mužů, hlavní líčení v jejich procesu je v Old Bailey v plánu od 5. října a mohlo by trvat až osm týdnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme