Řidič při havárii zachránil mnoho životů, říká velvyslankyně. Autobusu zřejmě selhaly brzdy

Italští policisté dál vyšetřují páteční nehodu českého autobusu. Příčinou je podle nich pravděpodobně selhání brzd. Řidič pak v kritické situaci zřejmě dobře zareagoval, a zachránil tak mnoho cestujících, řekla pro Radiožurnál česká velvyslankyně v Římě Hana Hubáčková. Autobus s přibližně 40 turisty havaroval na severu Itálie. Jedinou obětí nehody je právě řidič.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Řím (Aktualizováno: 16:05 6. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda českého autobusu v Itálii

Nehoda českého autobusu v Itálii | Zdroj: ČTK

„Policie a karabiníci pracují s jako nejpravděpodobnější variantou se selháním brzd,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu česká velvyslankyně v Římě Hana Hubáčková s tím, že vyšetřování nadále pokračuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českému autobusu v Itálii asi selhaly brzdy. Řidič zřejmě zachránil mnoho životů, řekla pro Radiožurnál velvyslankyně v Římě Hana Hubáčková

„Řidič v kritické situaci pravděpodobně reagoval velice dobře. Policie nám řekla, že velmi pravděpodobně zachránil mnoho životů a že situace mohla vypadat mnohem hůř,“ dodává velvyslankyně v Římě.

Cestující v neděli dostali zpět své doklady, zavazadla, osobní věci a vše ostatní, co se posbíralo okolo havarovaného autobusu. Kdy přesně se 25 Čechů vrátí domů, zatím není jasné.

„Hodina odjezdu se bude ještě upřesňovat. Předpokládáme, že v brzkých odpoledních hodinách by se 25 lidí mělo vracet náhradním autobusem, čtyři občané se nám už individuálně vrátili do České republiky a jedna osoba zůstává na místě jako doprovod zraněného příbuzného,“ upřesňuje Hubáčková.

Celkem 13 zraněných cestujících zůstává v italských nemocnicích. „Se všemi zraněnými jsme v osobním kontaktu. Jsou v celkem dobrém psychickém stavu. Postupně budou propouštěni podle toho, jak se bude zlepšovat jejich zdravotní stav,“ doplňuje velvyslankyně v Římě.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové se většina zraněných zřejmě vrátí do Česka během příštího týdne a někteří v závislosti na svém zdravotním stavu později. Dopravu jim zajistí pojišťovna.

Nehoda českého autobusu v Itálii

Autobus havaroval v pátek kolem 18.30 v malé italské obci Ronzone, mezi Bolzanem a Trentem. Autobus vyjel ze zatáčky a skončil na travnatém poli. Bylo v něm zhruba 40 turistů cestovní kanceláře Mayer & Crocus.

Nehoda českého autobusu v Itálii: řidič zemřel, nikdo z 20 zraněných není v ohrožení života

Číst článek

Na místě zasahovaly tři vrtulníky spolu se záchranáři a hasiči. Řidič, kterým byl podle italské stanice RAI 62letý Čech, během nehody zemřel. Dalších přibližně 20 cestujících se zranilo.

Přední část vozidla byla při nehodě zničena. Cestující na předních sedačkách tak utrpěli vážnější zranění, nikdo z nich ale nebyl v ohrožení života.

Podle majitele cestovní kanceláře Mayer & Crocus Petra Majera jeden z cestujících, který je povoláním automechanik, popsal, že autobus jel se zařazeným druhým rychlostním stupněm. Při přeřazení na třetí stupeň se údajně něco stalo. Následně řidič vozidlo strhl do protisvahu. „Co se přesně stalo, ale nevíme, to zjišťuje policie," řekl Majer.

„Když jsme se trochu probrali z šoku, tak už kolem autobusu stáli lidé, kteří vybíhali z aut a snažili se pomáhat. Záchranáři tam byli snad od pěti minut,“ popsal pro Českou televizi jeden z cestujících.

Cestovní kancelář prý nikdy v minulosti v podobné nehodě nefigurovala. „Nikdy se nám nic podobného nestalo, maximálně tak, že autobusu někdo na parkovišti rozbil okno," řekl. Vůz měla kancelář pronajatý od soukromé rodinné firmy. „Řidič byl profesionál na svém místě," řekl Majer.

Václav Jabůrek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme