Terorista z Barcelony je mezi zastřelenými z Cambrils. Obětí teroristických útoků je 14

Ozbrojení policisté hlídají promenádu La Rambla, dke se stal teroristický útok | Zdroj: ČTK/AP

Terorista z Barcelony je mrtvý. Řidič bílé dodávky byl mezi pěti útočníky, které policie zastřelila v noci v Cambrils. Uvedl to španělský server El País s odkazem na policii. Při teroristických útocích na proménádě La Rambla a v Cambrils zemřelo 14 lidí, dalších 126 je zraněných. K útoku v Barceloně se podle agentury Amak přihlásila organizace Islámský stát, policie ale tuto informaci zatím nepotvrdila.

Sledovali jsme online Barcelona/Cambrils (Aktualizováno: 18:30 18. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní podezřelý Moussa Oukabir je mezi pěti útočníky zastřelenými v Cambrils. Potvrdila to podle britské BBC policie. Oukabir měl údajně řídit bílou dodávku značky Fiat na barcelonské promenádě La Rambla. Sedmnáctiletý mladík se narodil ve Španělsku, měl ale marocké občanství.

Policie kromě něj pátrala v pátek po dalších třech podezřelých marockého původu. Byli jimi 19letý Said Aalla, 20letý Younes Abouyaaqoub a 24letý Mohamed Hychami. Španělský list La Vanguardia informoval, že Abouyaaqoub je stále na útěku. Policie také pátrá po dalších podezřelých.

Španělská policie pak podle médií pátrá po bílém voze Renault Kangoo, který si podezřelí půjčili ve čtvrtek v Barceloně. Agentura AP uvedla s odvoláním na francouzské bezpečnostní zdroje, že by se řidič s vozem mohl pokusit odjet do Francie.

Útok v Barceloně

Útočník ve čtvrtek po 17. hodině najel do davu lidí na promenádě La Rambla v centru Barcelony. K útoku použil bílou dodávku značky Fiat. Na místě zemřelo třináct lidí a dalších 120 bylo zraněno. Sedmnáct lidí je v kritickém stavu v nemocnici, 25 je ve vážném stavu. Podle českého ministerstva zahraničí není mezi oběťmi ani zraněnými žádný Čech.

Džihád v Barceloně? Varovných signálů v Katalánsku poslední dobou přibývalo

Číst článek

Policie incident vyšetřuje jako teroristický útok. Zadržela čtyři podezřelé. Tři jsou Maročani, jeden Španěl. U žádného nebylo dříve podezření na terorismus, uvedl šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero. Zadrženým je mezi 21 a 34 roky.

Jedním je 28letý Driss Oukabir, kterému ale podle jeho výpovědi ukradli doklady. Driss je starším bratrem zastřeleného hlavního podezřelého Moussy Oukabira.

Úřady už identifikovaly většinu z obětí. Jsou mezi nimi tři Španělé, tři Němci, dva Italové, Portugalka, Belgičanka, Američan a Kanaďan. V médiích se postupně začala objevovat jejich jména i příběhy. Češi nejsou mezi oběťmi a zřejmě ani mezi zraněnými.

Útok v Cambrils

Druhý teroristický útok se odehrál v Cambrils, ve městě vzdáleném od Barcelony asi 120 kilomterů. Šest lidí bylo při útoku zraněno, z toho tři vážně. Jedna žena zemřela.

Koťátky proti teroru. Po útocích v Barceloně zaplavily internet fotografie domácích mazlíčků

Číst článek

Policisté v Cambrils zastřelili čtyři muže, pátého pouze postřelili. Ten ale později v nemocnici zranění podlehl. Policie uvedla, že útočníci měli vesty s falešnými výbušninami, nože a sekery.

Šéf protiteroristického úřadu Javier Zaragoza potvrdil souvislost s útokem v Barceloně. Kromě toho policie a vyšetřovatelé oba incidenty spojují s výbuchem v domě v Alcanaru, ke kterému došlo před útokem v Barceloně.

Ve městě Alcanar zemřel jeden člověk a minimálně jeden další byl zraněn. Policie později uvedla, že věří tomu, že výbušniny na útoky teroristé připravovali právě v tomto domě. Alcanar je město vzdálené od Barcelony asi 200 kilometrů a 90 kilometrů od Cambrils.

Pieta za oběti

„Barcelona vždy byla - a i dnes je, město míru, dialogu a demokracie. Silné město, město kosmopolitní, otevřené světu, a hrdé na svou různorodost," prohlásila starostka Barcelony Ada Colauová. Podle ní se Španělé nenechají zastrašit.

Už ve čtvrtek útok v Barceloně odsoudila řada španělských i světových politiků a státníků. Katalánsko vyhlásilo po teroristických útocích třídenní smutek. Tisíce Španělů pak v pátek v poledne uctily památku obětí minutou ticha a teroristům skandováním vzkázaly, že se jich nebojí.

'Prosím, sdílejte jeho fotku.' Sedmiletý chlapec se ztratil v místě barcelonského útoku

Číst článek

Piety v Barceloně se zúčastnil také španělský premiér Mariano Rajoy spolu s králem Felipem VI. a dalšími předními španělskými představiteli. Připojili se k ní také fotbalisté Barcelony a Realu Madrid, kteří drželi minutu ticha před tréninky.

O víkendu budou zápasy první ligy i všech ostatních fotbalových soutěží ve Španělsku začínat minutou ticha a fotbalisté všech výběrů Barcelony nastoupí k zápasům s černými páskami.

Minuty ticha s vlajkami na půl žerdi drželi i v Evropském parlamentu, Evropské komisi a Radě bezpečnosti OSN.

Varování CIA

Nedaleko barcelonské promenády byl v době útoku i Vojtěch Korbelius. „Přes hlavní ulici jely asi dvě sanitky. Ve chvíli, kdy jsme se blížili ke konci ulice, tam parkovaly policejní vozy, asi čtyři motorky a nějaký policejní golfový vůz. Lidé utíkali z ulice pryč. Několik jich brečelo, ale několik desítek lidí spořádaně odcházelo,“ popsal pro Radiožurnál Korbelius.

Španělská média uvádějí, že americká CIA měla informovat místní úřady, že by se třída La Rambla, která je nejfrekventovanějším turistickým místem katalánské metropole, mohla stát místem podobného útoku.

Bezpečnostní opatření ve Španělsku jsou nyní a nejvyšší možné úrovni. V terénu jsou nasazeny stovky agentů a strážníků, a to především v regionu Katalánska. 

Teroristický útok v Barceloně je podle tisku nejhorším ve Španělsku od roku 2004, kdy islamističtí teroristé zaútočili na vlaky v Madridu. Při nich 11. března 2004 explodovalo několik bomb ve vlacích. Zemřelo 191 lidí a na 1841 osob bylo zraněno. Pachateli útoku byli islamisté, z nichž někteří spáchali sebevraždu v dubnu 2004 při zátahu policistů na jejich úkryt, další byli odsouzeni k dlouholetým trestům.

Barcelona nezažila útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 osob a 45 bylo zraněno. Čin spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda.

ako, per, kro, znk, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme