Řidičům v Londýně hrozí pokuta za motory spuštěné naprázdno

Anglické slovo idling - nečinnost, lenošení - se nemusí vztahovat jen na člověka. Dokazuje to i londýnský starosta Boris Johnson a jeho radnice. V rámci snahy přispět k očistě vzduchu v Londýně před letní olympiádou razí heslo NO IDLING - žádné lenošení. A mají na mysli lenošení motorových vozidel, spuštěných na prázdno při parkování, nakládání a dokonce v dopravních zácpách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský starosta Boris Johnson

Londýnský starosta Boris Johnson | Zdroj: Reuters

Od 1. ledna je v britské metropoli přestupkem, jestliže řidič má motor stojícího auta spuštěný déle než jednu minutu.

Starosta Boris Johnson, který se v květnu bude ucházet o znovuzvolení, bere čistotu vzduchu ve městě velmi vážně, už proto, že do práce jezdí na kole.

Podle výsledků nedávného vědeckého výzkumu, k němuž dal osobně podnět, je londýnský vzduch velmi špatné kvality a každoročně přispívá k předčasnému úmrtí 4300 Londýňanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu referoval londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek ve Světě o druhé

Nové opatření, které má přispět k vyčištění londýnského vzduchu před letní olympiádou, radnice zavádí za podpory zdravotnické charity s názvem Astma.

Řidiči jsou pod hrozbou pokuty nuceni vypnout motor, jestliže stojí více než minutu při parkování, nakládání, vykládání nebo čekání.

Zelení: Jenom triky a fígle starosty

Starostovo opatření má jak stoupence, tak kritiky. Někteří na něj reagují dokonce s výsměchem. Ke kritikům patří zelení v londýnském zastupitelstvu.

Jeden z jejich zastupitelů Daren Johson v rozhovoru pro londýnský večerník prohlásil, že starosta ani nepodpořil výzvu k založení fondu ve výši jednoho milionu liber, který má pobízet taxikáře k tomu , aby modernizovali své vozy a přecházeli na automobily s nejnižšími emisemi škodlivin a na auta elektrická.

Řekl, že Johnson je jenom samý reklamní trik a fígl, pokud jde o elektrické vozy a ochranu zdraví Londýňanů před otřesným znečištěním vzduchu.

„Nový systém funguje následovně: jestliže je řidič policistou vyzván, aby vypnul motor a odmítne tak učinit, může dostat pokutu 20 liber. Přesně, jak se ta doba lenošení motoru měří, nevím. Je zřejmé, že řidič se zapnutým motorem je nějakou dobu pozorován,“ přiblížil nové opatření v praxi spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Jestliže řidič pokutu nezaplatí do stanoveného termínu, což bývá několik týdnů, pokuta stoupne automaticky na dvojnásobek, tedy 40 liber, což je v přepočtu necelých 1200 korun.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme