Rigou pochodovali veteráni SS, s antifašisty se nestřetli

Rigou pochodovali veteráni nacistických jednotek SS. Jednalo se o členy lotyšského národního hnutí, kteří za války bojovali proti okupační Rudé armádě právě pod hlavičkou Waffen SS. Říkají si Daugavští jestřábi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod veteránů SS v Rize

Pochod veteránů SS v Rize | Zdroj: ČTK

Tisícovka demonstrantů prošla historickým centrem hlavního města, kde byla pro jistotu zastavená doprava a kolem hlídkovaly zesílené oddíly městské i státní policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochod veteránů SS sledoval v Rize zpravodaj České televize Miroslav Karas

Pochod se obešel bez větších incidentů, policisté zadrželi pouze několik pravicových extremistů, kteří provolávali protižidovská hesla.

Do ulic vyrazili i členové lotyšského Antifašistického výboru, aby pochodu bývalých příslušníků Waffen SS zabránili. Policii se oba znepřátelené tábory dařilo oddělit, jejich kontakt se tak omezil na hlasité výkřiky a skandování hesel.

Rižský primátor původně v obavě ze střetů jakákoli veřejná shromáždění plánovaná na dnešek zakázal, odvolací soud ale v pondělí povolil jak pochod válečných veteránů, tak i protidemonstraci Antifašistického výboru. S vedením města nesouhlasili ani ministryně vnitra a prezident.

Daugavští jestřábi jako hrdinové

Na 16. března připadá výročí prvního nasazení divizí Waffen SS. Za druhé světové války v nich působilo přes 140.000 lotyšských legionářů, kteří bojovali po boku Němců.

Meziválečná nezávislost Lotyška netrvala ani 20 let, v roce 1940 vpadla do země sovětská vojska. Na Sibiři tehdy skončilo přes 35.000 Lotyšů. Když za rok nacisté Rudou armádu vytlačili, mnozí obyvatelé je vítali jako osvoboditele.

Proto se dnes Lotyši na Daugavské jestřáby dívají velmi shovívavě a považují je za své hrdiny. Kritici ale zdůrazňují, že legie podporovaly režim, který se těžce provinil vyvražďováním desetitisíců lotyšských Židů.

Miroslav Karas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme