Saúdky již nemusí do restaurací chodit zvláštním vchodem. Ve školách ale oddělené prostory zůstávají

Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže, oznámily v neděli místní úřady. Jak poznamenala agentura Reuters, v zemi se tak uvolňuje jedno z dalších přísných pravidel. Až dosud musely mít restaurace jeden vchod pro rodiny a ženy a další pro muže, kteří přicházeli sami. Nyní ministerstvo sdělilo, že tato povinnost již neplatí.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže. (ilustrační foto) | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírných reforem. Od loňska smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhý šat zahalující celé tělo.

Saúdská Arábie dovolí nesezdaným párům spát v jednom pokoji. Nová pravidla zavádí kvůli turistům

Číst článek

Mluvčí ministerstva již neupřesnil, zda se ruší rovněž povinnost mít v restauraci oddělené prostory pro muže a ženy. Každopádně v případě, že si chce majitel restaurace oddělené vchody ponechat, může tak učinit, dodal mluvčí. Žádné další změny, týkajíc se například škol, nebyly oznámeny. Ty tedy zůstávají i nadále oddělené pro muže a pro ženy, uvedla agentura Reuters.

Letos v srpnu zavedla Saúdská Arábie další reformu rozšiřující dosud velmi omezená práva žen. Nově jim vláda umožnila cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů.

Navzdory reformám v zemi ale stále existuje mnoho úkonů, které Saúdské Arabky bez souhlasu muže dělat nemohou. Zapovězeno jim zůstává například založit si bankovní účet či začít podnikat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme