Řím čelí náporu poutníků

Ve Vatikánu a v Římě vrcholí přípravy na páteční pohřeb papeže Jana Pavla II. Dnes ve 22 hodin se uzavře bazilika svatého Petra, ve které se věřící mohli zesnulému naposledy poklonit. Jejich fronta už ale má oficiální konec, hlídaný italskou policií. Ve středu večer bylo v italské metropoli přes milion poutníků a statisíce dalších ještě přijedou. Cestování po městě je od včerejšího večera možné jen veřejnou dopravou. Osobní auta už do metropole nesmějí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

věřící čekají na mostě přes Tiberu

věřící čekají na mostě přes Tiberu | Zdroj: ČTK

Řím čelí náporu poutníků. Do města míří na zítřejší pohřeb Svatého otce desetitisíce věřících. Náš velvyslanec v Itálii Libor Sečka Radiožurnálu potvrdil, že dnešek je zřejmě posledním dnem, kdy se poutníci do Říma dostanou. "Dnes a zítra bude Řím uzavřen. Bude uzavřen i velký silniční okruh kolem Říma. To znamená, že všechny autobusy a auta budou odkláněny. Kdo se nedostane do Říma dnes, zítra bude mít problém. Stejně tak ubytování v Římě je v podstatě vyprodané. Není už možné sehnat tu hotel, musí se hledat za městem. I sama italská média doporučují Italům do Říma dál nejezdit," dodává Sečka.

Rozhořčení vyvolal mezi poutníky zásah italské policie, která ukončila frontu věřících čekajících před bazilikou svatého Petra na rozloučení se zesnulým papežem Janem Pavlem II. Dveře baziliky se uzavřou dnes v 10 hodin večer, aby mohly začít přípravy na páteční papežův pohřeb. Do té doby mají šanci tělo Jana Pavla II. vystavené v bazilice spatřit jen ti, kteří ve frontě stáli už včera večer.

Policie rozeslala prostřednictvím italských operátorů věřícím zprávy na mobilní telefony, kde jim toto opatření sdělila. Stejná zpráva se objevila i na tabulích na italských dálnicích. Vzhledem k nespokojenosti poutníků ale členům italské civilní ochrany trvalo asi hodinu, než se jim podařilo na konci zástupu vztyčit zábrany a frontu uzavřít.

Svět se dozví obsah papežovy závěti

V Polsku s napětím očekávají, jaký bude obsah závěti Jana Pavla II. Text testamentu mají dnes zveřejnit ve Vatikánu. Závěť Jana Pavla II. má 15 stran a papež ji napsal ve své rodné polštině. Nevznikla ale najednou - Jan Pavel II. ji psal postupně od roku 1979 - tedy prakticky po celou dobu svého pontifikátu.

S obsahem testamentu se už včera seznámili kardinálové. Celou noc zabral její překlad do italštiny. V případě závěti záleží na každém jejím slovu a na jeho přesném překladu, vysvětlil toto zpoždění mluvčí Vatikánu Joaquin Navarro Valls. Kardinálové musí ještě rozhodnout, které části závěti je možné zveřejnit a s jakým komentářem. Poláky zajímají především ty pasáže, které Jan Pavel II. věnoval své zemi a národu.

Při organizaci budou pomáhat i skauté

Polští skauti budou pomáhat především starším a postiženým lidem. S sebou do Říma berou zásoby pitné vody, jídla a léků, které jsou v případě potřeby připraveni poskytnout, stejně jako případnou první pomoc při zdravotních potížích. "Chceme především vzdát dík Svatému otci a vykonat tuto službu. Nejen přímo na místě v Římě, ale samozřejmě také v Polsku, kde budou naše družiny působit při každé mši," říká Magdalena Mašlaková ze Sdružení polských skautů. Mnozí polští poutníci si do Itálie vzali také přenosné rozhlasové přijímače. Polská sekce Rádia Vatikán pro ně na zítřek připravila zvláštní vysílání - jednak přímý přenos mše ze Svatopetrského náměstí i důležité praktické informace o situaci ve městě.

V pražské Svatovítské katedrále dnes bude katolická bohoslužba za zesnulého papeže Jana Pavla II. Mši bude v předvečer papežova pohřbu sloužit pražský světící biskup Václav Malý.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Klára Stejskalová, Denisa Novotná, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme