Řím hostí třídenní mezinárodní summit o potravinové krizi ve světě

V Římě začal summit Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) o řešení potravinové krize. Zahájil ho generální tajemník Spojených národů Pan Ki Mun. Ceny potravin jsou teď nejvyšší za posledních třicet let, v řadě chudých zemí vyvolaly sociální bouře a podle odhadů kvůli nim začalo hladovět na sto milionů lidí. OSN varovala bohaté země, že pokud nezvýší produkci potravin, neodstraní obchodní bariéry a neposílí podporu nejchudších zemí, hrozí globální katastrofa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na summitu FAO v Římě

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na summitu FAO v Římě | Zdroj: ČTK

Očekává se, že spory na římském summitu přinesou rozhovory o budoucnosti biopaliv, která podle kritiků patří mezi hlavní příčiny současné krize. Kontroverze vzbudila už přítomnost některých politiků v Římě. Robert Mugabe, prezident Zimbabwe a íránský prezident Ahmadínežád využili příležitost, kterou jim tato mezinárodní tribuna poskytuje, aby přicestovali do Říma. Tím způsobili nemalé starosti italské politice.

Pro Evropskou unii je Robert Mugabe 'persona non grata', ale pro organizaci FAO platí stejné podmínky, jako pro zasedání OSN v New Yorku. Ani Mugabe ani Ahmadínežád ale nebudou mezi hosty recepce, kterou italský premiér Silvio Berlusconi uspořádá pro nejvýznamnější hosty konference FAO.

Kvůli summitu v Římě platí velmi přísná bezpečnostní opatření - nesmí se vejít do rozsáhlé zóny kolem sídla agentury OSN. italská policie přísně hlídá velvyslanectví a hotely, ve kterých se ubytovali šéfové států a vlád 50 zemí a delegace dalších 50 zúčastněných států konference.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na úvod summitu zdůraznil, že produkce potravin ve světě se do roku 2030 musí zvýšit zhruba o 50 procent, pokud se má bez problémů uspokojit rostoucí poptávka lidstva. Vyzval ke snížení limitů na vývoz potravin a o snížení dovozních cel. Zdražování potravin nejvíc doléhá na nejchudší, kteří ze svých příjmů procentuálně dávají nejvíc právě na potraviny.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme