Řím se připravuje na obřad Via Crucis. Předsedat bude papež Benedikt XVI.

V Římě bude dnes večer papež Benedikt XVI. předsedat obřadu Via Crucis. Autorkou letošních meditací, které budou čteny při zastaveních Křížové cesty, je augustiniánská řeholnice matka Maria Rita Piccioni. Na dnešním obřadu Via Crucis se očekává mimořádná účast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jaroslav Skalický

Hojná účast na obřadu se očekává i kvůli blízkému blahořečení Jana Pavla II., protože mnozí věřící přijeli do Říma už dříve. Podle odhadů ze sekce cestovního ruchu přijelo řibližně o 5% turistů a poutníků více, než vloni.

Mnoho věřících si kvůli beatifikaci Jana Pavla II. vzalo delší dovolenou a zúčastní se také všech velikonočních obřadů. Má na tom zásluhu i počasí. Meteorologové slunečné Velikonoce a Velký pátek bez deště nepamatují už 40 let.

V Římě se velikonoční obřady odehrávají podle tradice a po dnešní Křížové cestě u Kolosea, zítřejší vigilii v chrámu svatého Petra, bude papež sloužit v neděli slavnostní mši a na závěr udělí požehnání Urbi et Orbi.

Na blahořečení Jana Pavla II. přijedou do Říma statisíce věřících. Město se na mimořádný nápor připravuje svědomitě. Bezpečnostní opatření pozná už dnes každý, kdo navštíví třeba i jen svatopetrské náměstí. V příštích dnech se tato opatření dále zpřísní. Jsou připraveni i dobrovolníci, kteří budou pomáhat poutníkům v nesnázích.

Kontrolují se také hotely a restaurace, aby turisté nebyli okrádáni, pokutují se autobusy, které jezdí bez povolení do centra i nelegální taxíky. Obyvatelé Říma se chtějí očekávanému chaosu vyhnout a využívají školních prázdnin. Kdo může, odjíždí z Říma ven. Od dneška do 2.května bude věčné město patřit zejména poutníkům a turistům.

Italové se v poslední době vracejí ke středověkým tradicím a ve většině italských měst se konají různé smuteční průvody. Muži zahalení v černých nebo bílých kápích nesou často vzácné sochy umučeného Krista a Madony, a jelikož zvony jsou svázané, doprovází je jen rachot řehtaček. Na mnoha místech se konají také reprezentace Křížové cesty podle středověkých textů. Via Crucis u římského Kolosea není jediná - konají se i v různých dalších čtvrtích.

Vědunka Lunardi, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme