Řím se připravuje na summit NATO-Rusko

Za nevídaných bezpečnostních opatřeních začne v úterý v Itálii summit Severoatlantické aliance a Ruska, na němž bude podepsána dohoda o nové, hlubší spolupráci. Jak z Říma uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Itálie je posedlá bezpečností summitu. Premiér Berlusconi nasadil na ochranu účastníků schůzky 15 tisíc policistů a četníků a italské aerolinky hodlají zastavit třeba i na pět hodin provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přípravy na summit NATO | Foto: ČTK/AP

15 tisíc vojáků a policistů, desítky stíhaček, vrtulníků a specialistů na boj proti chemickým a biologickým zbraním - to všechno uvedl italský premiér Berlusconi kvůli summitu NATO-Rusko do pohotovosti. Vrcholné setkání začne v úterý ráno na letecké základně Pratica di Mare, k níž jsou zabarikádované komunikace. Tato základna bude nejbezpečnějším místem na planetě, ujišťuje Berlusconi. Těší se zároveň, že deklarace o prohloubených vztazích mezi Aliancí a Ruskem bude mít přívlastek "římská".

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o přípravách na summit

Dohodu oceňuje i Moskva, jak nedávno potvrdil ministr zahraničí Ivan Ivanov. Vytvoření nové Rady NATO-Rusko, kde se bude rozhodovat ve dvaceti, má zásadní význam pro evropskou bezpečnost, prohlašuje Ivanov.

Italská média v souvislosti s bezprecedentními bezpečnostními opatřeními tvrdí, že Berlusconi se bojí "druhého Janova". V Janově se loni sešli státníci sedmi nejbohatších zemí světa a Ruska. Dějiště vrcholné schůzky tehdy zažilo mohutné řádění a ničení a jednání summit G7 za tímto rámusem zaniklo. Italský premiér si to uvědomuje a má navíc dvojnásobnou zodpovědnost. Summit NATO a Ruska si vyprosil v Moskvě během dubnové návštěvy u prezidenta Putina. Bezpečnostní problémy rušící jednání by se tak staly hlavně Berlusconiho ostudou.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme