Řím sužuje velké sucho, hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Velké sucho, které sužuje Itálii, způsobilo už miliardové škody v zemědělství. Nyní přišel na řadu i Řím, protože sopečné jezero Bracciano, z něhož metropole bere vodu, je také na suchu. Pro Řím to znamená, že bude nutné přerušit na několik hodin denně dodávky vody v některých čtvrtích.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistka se ochlazuje v římské fontáně. | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Řím odebírá z jezera Bracciano za normálního stavu 1500 litrů vody za vteřinu. Správa oblasti Lazio nyní ale nařídila zastavení odběru vody z jezera z ekologických důvodů.

Mimořádně nízký stav vody ohrožuje jedinečnou florou a faunou. Podle informací Radiožurnálu to pro půl druhého milionu Římanů znamená omezení dodávek pitné vody na několik hodin denně.

Zvířata bez vody. Bratislavská zoo bojuje se suchem, zasahovat museli hasiči

Číst článek

Město má týden na přípravu plánu pro příděly vody a eventuální náhradní napojení na jiné zdroje. Starostka Raggiová zdůraznila, že se zaměří zejména na to, aby byla zajištěná voda pro nemocnice, komerční aktivity a hasiče.

Společnost Acea, která provozuje římský vodárenský systém, uvedla, že hladiny vody v nádržích zásobujících město dramaticky klesly v důsledku dvouletého období podprůměrných srážek. Situaci navíc podle firmy zhoršila nynější vlna veder.

Acea nicméně rozhodnutí úřadů zastavit čerpání z jezera Bracciano kritizuje a považuje ho za "jednostranné a protiprávní". "

„Takovéto drastické omezení přílivu vody do vodárenské sítě hlavního města nás donutí zavést střídavé dodávky, které se dotknou 1,5 milionu Římanů,“ uvedl mluvčí podniku.

Agentura APA připomíná, že vodovodní síť v Itálii, která měří asi 425 tisíc kilometrů, je velmi zastaralá a podle odhadů expertů by si její modernizace vyžádala pět miliard eur (přes 130 miliard korun). Cestou ke spotřebitelům z potrubí unikne 39 procent vody, v Římě je to dokonce 44 procent.

Mimořádná vedra a sucho sužují nejen Řím a jeho okolí, ale několik měsíců nepršelo i v jiných částech Itálie a hasiči se musejí potýkat s četnými požáry, které letos zničily na 60 tisíc hektarů lesa.

Kvůli požárům v okolí Říma musela být v sobotu na několik hodin uzavřena dálnice A1 spojující sever a střed země, což způsobilo problémy v dopravě.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme