Římsko-katolické církvi přibude šest svatých

Papež Benedikt XVI. svatořečí šest nových svatých. Je mezi nimi první svatá z Austrálie nebo kanadský mmnich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Matic Zupancic

Slavnostního obřadu svatořečení se zúčastní také polský prezident Komorowski, protože bude svatořečen polský benediktýnský mnich z 15. století Stanislaw Soltyse Kazimierczyk.

Do Říma přijelo ale také 8 tisíc věřících z Austrálie. Papež bude totiž svatořečit první australskou svatou.

Mary MacKillopová (1842 – 1909), zakladatelka Kongregace sester sv. Josefa od Nejsvětějšího kříže, se věnovala výchově a školství v Melbourne 19.století. MacKillopová byla dokonce exkomunikována za neposlušnost, protože udala kněze, který zneužíval mladistvé. Po roce však byla exkomunikace odvolána a v roce 1995 ji Jan Pavel II. blahoslavil.
Dalšími svatými se stanou: kanadský řeholník Kongregace sv. Kříže André Bessette (1845 – 1937), španělská zakladatelka Kongregace Dcer Ježíšových Candida Maria de Jesus Cipitria y Barriola (1845- 1912), Giulia Salzano (1846 – 1929), italská řeholnice, která se zasloužila se o probuzení evangelizačních vzdělávacích programů v Neapoli a klariska Battista Camilla da Varano (1458 – 1524), jež se stala významnou osobností pro mnohé církevní i světské autority.
Polský mnich z 15. století

Polský prezident Bronislaw Komorowski pokračuje v třídenní návštěvě Itálie. Setkal se s italským prezidentem Giorgem Napolitanem a přijal ho i papež Benedikt XVI.

Komorowski přivezl jako dar rukopis skladby skladatele Chopina, od papeže dostal pamětní medaili jeho pontifikátu.

Půlhodinové setkání Benedikta XVI. s Bronislawem Komorowskim proběhlo ve velmi přátelské duchu, jak uvádějí agentury. Prezident se také zúčastnil bohoslužby u hrobu Jana Pavla II. v chrámu svatého Petra.

Prezident Komorowski se stihl podívat také na polský vojenský hřbitov z druhé světové války v Cassinu, kde je pohřbeno 1050 polských vojáků, jen část Poláků, kteří zde padli v krvavých bojích v řadách spojeneckých vojsk.

Vědunka Lunardi, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme