Římskokatolická církev nemá papeže. Pontifikát Benedikta XVI. skončil

Benedikt XVI. už není papežem. Úderem 20. hodiny skončil jeho téměř osmiletý pontifikát. Benedikt XVI., který je od tohoto okamžiku už jen emeritním papežem, se k rezignaci rozhodl dobrovolně, a to ze zdravotních důvodů. V moderních dějinách římskokatolické církve jde o zcela výjimečný krok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. abdikoval, římskokatolická církev je bez vedení

Papež Benedikt XVI. abdikoval, římskokatolická církev je bez vedení | Zdroj: ČTK

Ukončením pontifikátu Benedikta XVI., v pořadí už 265. papeže v historii římskokatolické církve, začíná období sedisvakance, kdy je papežský stolec prázdný.

Kardinál komoří Bertone už také dle tradice zapečetil Benediktovu pracovnu i jeho soukromé pokoje. Zničen musí být i jeho prsten, přestože zlatník, který ho vyrobil, žádal, aby zůstal zachován. Dle tradice je rozlomena i Benediktova pečeť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo ve Vatikánu sledoval odchod papeže Benedikta XVI. zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Odlet Benedikta XVI. z Vatikánu sledovaly tisíce lidí přímo na Svatopetrském náměstí, prostřednictvím televizních obrazovek pak miliony diváků na celém světě.

Věřící se s papežem loučili velmi emotivně a neskrývali slzy. Lidé z celého světa mu děkovali, modlili se, a když nad jejich hlavami přelétal ve vrtulníku mířícím do papežské letní rezidence v Castel Gandolfo, posílali mu láskyplné vzkazy.

Helikoptéra pak přeletěla kolem Kolosea, také nad místy, která jsou kolébkou křesťanství v Římě, a nakonec, už v Castel Gandolfo, Benedikt XVI. naposledy požehnal věřícím a popřál jim dobrou noc.

V Římě vrcholí přípravy na konkláve, která zvolí nového papeže

Číst článek

Do Vatikánu se však brzy vrátí a zamíří do kláštera Mater Ecclesiae, který bude jeho novým domovem a budou se o něho i nadále starat německé řádové sestry, které s ním byly už v Apoštolském paláci.

Benedikt XVI. se uchýlí do kláštera, který založil jeho předchůdce

Číst článek

K dispozici bude mít i svou knihovnu, ale třeba také zahradu, kde ho bude možné spatřit, ovšem jen v prostém bílém rouchu. Na hlavě tak určitě nebude mít žádný ze svých typických klobouků a místo červených bot si obuje ručně šité hnědé boty, které dostal loni od mexických ševců. Bude také dostávat biskupský plat asi 2,5 tisíce eur měsíčně.

Konzervativní, ale ne dost?

Podle historika Jaroslava Šebka se snažil Benedikt XVI. během svého téměř osmiletého pontifikátu posílit duchovní, intelektuální a teologickou identitu katolické církve, ale ne vždy to vyšlo podle jeho představ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl historik Jaroslav Šebek

Objevily se také názory, že papež byl k rezignaci přinucen právě kvůli svým konzervativním názorům a opozici vůči progresivním proudům v církvi.

Šebek vidí důvody Benediktovy abdikace jinak. „Tady existovalo zklamání, které možná mohlo mít důvod i k jeho rezignaci, ale to zklamání bylo ze ztroskotání dialogu s ultrakonzervativními částmi katolicismu,“ upozornil.

Nový papež by měl být kardinálskou konkláve zvolen do Velikonoc. Současný kardinálský sbor je tvořen spíše konzervativci, Šebek však podotkl, že v moderní historii církve není vyloučeno překvapení a osobnost, se kterou se původně nepočítalo.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme