Římskokatolická církev v Rakousku odškodní všechny oběti zneužívání

Římskokatolická církev v Rakousku chce rychle a nebyrokraticky pomoci obětem sexuálního zneužívání a psychického týrání, kterého se dopustili někteří duchovní. Jejich oběti mohou očekávat finanční odškodnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští římskokatoličtí kněží v kapli v Lichni

Polští římskokatoličtí kněží v kapli v Lichni | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Církev teď vydala jasný signál, že všichni, kteří zažili často mnohaleté zneužívání, mohou očekávat pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Římskokatolická církev v Rakousku odškodní oběti sexuálního zneužívání. Informuje vídeňská zpravodajka ČRo Marie Woodhamsová

V šedesátistránkové dokumentu, který je výsledkem třídenního rokování rakouských biskupů ve známém poutním místě Mariazell, se pamatuje i na případné nové oběti násilí.

Pokud by se podle dokumentu někdo dopustil zneužívání podruhé, řešila by takový případ eventuálně i justice.

Pomoc zneužívaným se má financovat ze zvláštního fondu nadace zvané Ochrana obětí. Přispívat do něj budou všechny diecéze a řády, eventuálně instituce, v nichž působili viníci. O konkrétních číslech se zatím nehovoří.

Případů se netýká žádné promlčení

Velmi důležitým bodem celé věci je, že peníze na potřebné psychoterapie a také odškodnění za újmy na zdraví dostanou všichni bez výjimky. Zatím by totiž podle platných zákonů bylo 90 procent případů všech obětí už promlčeno.

Ze strany církve jde o zásadní obrat, až dosud k případům sexuálního zneužívání zatvrzele mlčela. Čelila za to nejen ostré kritice, ale přišla také o desetitisíce věřících, kteří vystoupili z církve, a přestali tak platit církevní daň.

Veřejnost obrat vítá, žádá však odchod pedofilních kneží

První reakce veřejnosti na krok biskupské konference jsou velmi pozitivní, ve vzduchu však zůstává několik otázek. Například ta, proč církev tak dlouho problémy tutlala, když první případ vyšel v Rakousku najevo už před 15 lety. Kritici dále volají po vyřazení pedofilních kněží a zrušení jejich kněžství.

Veřejnost také poukazuje na to, že u biskupů, kteří se dopustili zneužívání, nebyly vyvozeny žádné důsledky. Jeden takový případ je nyní v Rakousku aktuální. Biskup Fischer ve spolkové zemi Vorarlbersko zůstává stále na svém postu.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme