Římští krejčí šijí šaty pro papeže naslepo. Pro jistotu ve třech velikostech

Římské krejčovství Gammarelli dnes do Vatikánu dodá nova roucha pro příštího papeže. Teoreticky je kandidátů 115, což krejčím působí jisté problémy. Dílna leží kousek od Pantheonu v centru Říma. Už v něm byla spousta lidí, kteří se zajímají o to, v čem bude nový papež vystupovat a jak vypadá jeho roucho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krejčovství Gammarelli v Římě šije oděvy pro papeže i další církevní hodnostáře | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Když pan Gammarelli vidí další novináře, vypadá, že má chuť vzít do ruky pohrabáč. Zazní tedy otázka, kolik novinářů už tu bylo se stejnými otázkami.

„Už je to na hranici únosnosti,“ říká pan Gammarelli, ale bere to s úsměvem. Starší krejčí přísně dodává, že teď mají spoustu práce a málo času.

S tímto specifickým druhem krejčovského umění má firma Gammarelli velkou zkušenost a nic ji nezaskočí: „Naše tradice je víc než stoletá. Připravujeme tři oděvy pro nového Svatého Otce. Ve třech velikostech, protože nevíme, kdo bude novým papežem. Musíme být proto připraveni na jakoukoliv velikost,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj v Římě Martin Dorazín navštívil krejčovskou dílnu, kde se šije roucho pro nového papeže

V těchto případech je důležitá kvalita a rychlost. Roucha šilo celkem osm krejčích. „Zakázku jsme dostali pár dní poté, co Benedikt XVI. odstoupil, a dokončili jsme ji minulý pátek.“

Všechno je už hotovo a vystaveno tady ve výloze. Firma Gammarelli je soukromým podnikem, který se ale úzce specializuje.

„Jsme krejčovství pro duchovní, odíváme všechny - od prostých kněží až po biskupy a kardinály a také papeže. Na tyto tři sutany jsme použili vlnu a na pelerínu červený samet,“ ukazuje Gammarelli.

Šije se podle tradice

Církev má na všechno předpisy, katalogy papežské módy ale neexistují. „Nemáme pravidla, je tu ale tradice, kterou my, vzhledem k tomu, že připravujeme tyto oděvy už dlouho, dobře známe a kterou respektujeme,“ říká krejčí.

A kolik papežů už vlastně tento salon oblékl? „Určitě posledních sedm. O těch předchozích nemáme žádné dokumenty, takže to nevíme,“ krčí rameny.

Církev má na všechno předpisy, katalogy papežské módy ale neexistují. „Nemáme pravidla, je tu ale tradice, kterou my, vzhledem k tomu, že připravujeme tyto oděvy už dlouho, dobře známe a kterou respektujeme,“ uzavírá krejčí Gammarelli.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme