Tanec, koncerty i karikatury brazilského prezidenta. V Riu de Janeiro skončil tradiční karneval

Přehlídkou šesti nejlepších škol samby skončil v noci na neděli největší karneval světa, který se konal od minulého týdne v Riu de Janeiro. Závěrečný ceremoniál sledovalo na místním sambodromu podle agentury DPA na 70 000 lidí. A i když oficiální program karnevalu skončil, i v neděli se ještě bude slavit v ulicích Ria tancem a koncerty, při nichž má znít kromě samby třeba i rocková či funková muzika.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní masopustní veselí se v Riu i dalších brazilských městech neslo ve znamení výzev k toleranci a respektu k menšinám. Kromě barev duhy, které jsou symbolem hnutí homosexuálů a transgenderových osob, byly v průvodech vidět i karikatury současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který je v úřadu od ledna a který je považován za krajně pravicového a ultrakonzervativního politika.

OBRAZEM: Rej barev a samby. Brazilské Rio de Janeiro ovládlo karnevalové veselí

Číst článek

Bolsonaro, který si v minulosti vysloužil i obvinění z rasismu, během karnevalu zveřejnil obscénní video s několika účastníky karnevalu s komentářem „v toto se zvrhly mnohé pouliční průvody brazilského karnevalu“. Kriticky se k masopustnímu veselí staví i starosta Ria Marcelo Crivella, který ho považuje za necudný, a který proto odmítl při jeho zahájení předat symbolický klíč od města králi karnevalu Momovi.

Snížení podpory

Radnice za Crivelly, který je starostou Ria dva roky, už dříve snížila příspěvek školám samby zhruba o polovinu. Školy samby ve městě fungují skoro sto let a jsou považovány za součást kulturního dědictví. Letos starosta uvedl, že by v příštím roce měly být už financovány z čistě soukromých zdrojů.

Karnevalu v Riu se letos podle odhadu DPA účastnilo přes sedm milionů lidí, včetně zahraničních turistů. „Bylo to skvělé a byl jsem překvapen, že průvody netvoří jen spoře oděné tanečnice samby,“ popsal zážitek z karnevalu devětadvacetiletý Oliver, který na něj přijel s manželkou z anglického Leedsu.

Některé skupiny si při letošním karnevalu v Riu připomněly i populární radní Ria Marielle Francovou, která bojovala za práva menšin a proti policejní brutalitě a která byla loni v březnu zavražděna. Podle některých stojí za vraždou této černošské političky, která se netajila lesbickou orientací, místní politici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme