Rio de Janeiro zažívá před volbami násilnosti, v ulicích bude víc policistů i armáda

Brazílie zažívá dva dny před volbami vlnu násilností. Bezpečnostní rada státu Rio de Janeira poslala po přestřelkách a střetech mezi skupinami narkomafie do ulic policejní posily. Bezpečnostní opatření zesílila po útocích na autobusy v sousedním státě Espírito Santo. V Santa Catarině pak zaznamenali v posledních dnech 60 útoků na domy policistů. Zločinci se pokusili dokonce zapálit budovu mateřské školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze vstupů do komplexu chudinských čtvrtí Maré v Rio de Janeiru | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

V ulicích státu Rio de Janeiro bude 30 tisíc policistů. V místech, která zažila přestřelky, bude přítomna armáda i speciální zásahové jednotky.

„V ulicích máme agenty tajné služby,“ řekl tajemník pro bezpečnost státu Rio de Janeiro José Beltrame.

Zapalování autobusů nebo útoky proti policii, provázely volby i v minulosti. Brazilci v neděli volí nejen prezidenta a parlament, ale také guvernéry států. Právě ti mají na starosti bezpečnost.

„Situace je špatná, ale byla daleko horší," říká expert z riodejaneirské státní univerzity Joao Sé. Program takzvané pacifikace chudinských čtvrtí se podle něj přes komplikace částečně osvědčil a mohl by snížit kriminalitu ve městě, které za dva roky hostí olympijské hry.

lavních dopravních tepen mezi městem Rio de Janeirem a zbytkem stejnojmenného státu, těsně přiléhá ke komplexu favel Maré | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme