Rio vstupuje do olympijského roku. Vše by mělo být připraveno, hlásí pořadatelé

Dnešní silvestrovské oslavy v Riu de Janeiru budou ještě velkolepější než obvykle. Připomenou mimo jiné sto let od první nahrávky samby. Především ohňostroj je vymyšlený tak, aby oslavil vstup do olympijského roku. Přípravy na Letní olympijské hry jdou přitom podle organizátorů podle plánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tam za vodou v rákosí... vzniká olympijský ráj. Ubytování pro sportovce a tréninkové středisko | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

„Nemám strach, že by byly nějaké zásadní problémy,“ prohlásil při inspekční cestě do Ria v dubnu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Se snahou organizátorů mít všechno přesně jsme byli od začátku spokojeni, nemůžu jim prakticky nic vytknout,“ uvedl trenér juniorské reprezentace veslařů Vít Kučera. Chválil Brazilce v srpnu při juniorském mistrovství světa, které bylo zároveň testovacím závodem.

„Jsme překvapeni, že je to lepší, než jsme celkově čekali. Jak organizace, tak i zázemí,“ byl spokojen další reprezentační trenér Jiří Pultera, který s vodními slalomáři vyzkoušel olympijský kanál testovaný na ČVUT v Praze. Ještě na začátku roku vypadal napůl jako nějaký kráter, teď funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rio de Janeiro vstupuje do roku, kdy bude hostit olympijské hry. Organizátoři už otestovali 13 sportovišť a žádná zpoždění nehlásí. Více zpravodaj David Koubek

Rio vyzkoušelo už 13 sportovišť. Starosta Eduardo Paes osobně dohlíží na to, aby se stihly přestřihnout úplně všechny pomyslné pásky a vyzkoušet stadiony ještě před 5. srpnem.

„Jsem zničený,“ říkal při inspekci příprav na Silvestr z legrace – 2016 je jeho poslední rok v čele města a už je tak trochu nostalgický. Na posledním vánočním večírku si sice starosta zlomil nohu, doufá ale, že přípravy ani nadále kulhat nebudou.

Brazilská ekonomika je na tom ale špatně, všude se mluví o krizi. To by vysvětlovalo zvěsti o tom, že Brazilci nemají zájem o lístky na sportovní klání.

Testovací závod v Riu poprvé naostro vyzkoušel kanál, jehož model prověřovali syn a otec Pollertové v Praze | Foto: David Koubek

Hluboko do kapsy má i regionální vláda státu Rio de Janeiro – na konci roku kvůli tomu posílaly domů pacienty nemocnice, které provozuje. Olympijské hry ale financuje z větší části než u těch předchozích soukromý sektor.

„Ten model se mi líbí, vypadá životaschopný,“ řekl Jiří Kejval. Jestli bude životaschopný, se teprve zjistí. „Uvidíme, možná to ukáže cestu pro evropské kandidatury, jak se dají takové hry pořádat,“ dodal.

Už v červenci, více než rok před olympijskými hrami, byla vesnička pro sportovce z 80 procent hotová | Foto: David Koubek

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme