Kontroverzní vyjádření o pandemii. Nechte lidi umírat, řekl údajně Sunak, výbor tvrzení ověřuje

Současný britský premiér Rishi Sunak během pandemie covidu-19 údajně tvrdil, že vláda má „prostě nechat lidi umírat“, než aby ochromila fungování celé země lockdownem. Tento postoj zastával tehdejší ministr financí Sunak podle poradce bývalého premiéra Borise Johnsona Dominika Cummingse, kolem jehož vyjádření se točilo pondělní slyšení před výborem vyšetřujícím možné přešlapy vlády za covidové krize v roce 2020.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters může vyšetřování ohrozit Sunakovu snahu prezentovat se jako lídr nastolující řád po Johnsonově chaotickém vládnutí.

Vyšetřovací výbor vedený bývalou soudkyní Heather Hallettovou si v dalším ze slyšení pozval zdravotního poradce Johnsonova kabinetu Patricka Vallance, z jehož deníku již zná veřejnost řadu pasáží. V pondělí Vallance přiblížil pasáž, v níž si poznamenal Cummingsova slova o Sunakově přístupu k pandemii.

„Rishi si myslí, že se lidi mají prostě nechat umírat a je to v pořádku. Celé to působí jako naprostý nedostatek vůdcovství,“ citoval v pondělí Vallance Cummingsovo vyjádření na adresu Sunaka i celé Johnsonovy vlády.

 ‚Totální selhání‘

Sunak spustil personální domino v britské vládě. ‚Přátele si drž blízko, nepřátele blíž,‘ glosuje expert

Číst článek

Poradce bývalého premiéra již při svém vlastním vystoupení před výborem začátkem listopadu kritizoval postup kabinetu během pandemie jako „totální selhání“. Podobně kriticky se vyjadřovali i další vysoce postavení činitelé, u samotného Cummingse někteří odsuzovali údajně hrubý a machistický přístup.

Sám Sunak v pondělí po svém mluvčím vzkázal, že se nebude vyjadřovat k dílčím tvrzením a počká na své vlastní vystoupení před vyšetřovacím výborem.

Vyšetřovací výbor zkoumá reakci úřadů na covidovou pandemii, v jejímž důsledku zemřelo v 67milionové Británii na 220 000 lidí. Výbor bude pracovat až do roku 2026 a jeho cílem je zlepšit postup v případě dalších krizí v budoucnu.

Johnson a jeho vláda čelí nejen kritice za nezvládnutí pandemie, ale i za večírky pořádané v Downing Street v době tvrdých celospolečenských omezení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme