Indie hlasitě vítá Sunakovo premiérství, podle odborníků to ale vztah dvou zemí zásadně nezmění

V úterý jmenoval britský král Karel III. Rishiho Sunaka do čela kabinetu Spojeného království. Poté, co v pondělí obletěla svět informace, že Sunak převezme po Liz Trussové premiérství, vypukla v Indii euforie.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rishi Sunak

Nový britský premiér Rishi Sunak | Zdroj: Reuters

Sunak vyhrál souboj poté, co jeho soupeřka Penny Mordauntová v pondělí odstoupila z boje o předsednictví konzervativců, a tedy i o premiérské křeslo. Jde o nejmladšího premiéra za posledních více než 200 let a zároveň o historicky prvního člověka s indickými kořeny, který stane v čele britského kabinetu.

Přestože Sunakovi rodiče přišli do Británie z Afriky, jeho předkové pocházejí z indického Paňdžábu. Jeho jmenování do čela britské vlády vyvolává v Indii velké vzrušení a možná i naděje.

Indický premiér Narenda Modi Sunakovi na twitteru pogratuloval a dodal, že se těší na jejich blízkou spolupráci a společnou snahu o „přetvoření dřívějších vazeb na moderní partnerství“.

Británie a Indie se snaží uzavřít dohodu o volném obchodu, ale rozhovory se údajně zastavily kvůli obavám konzervativců z většího přílivu migrace, uvedla BBC.

‚Indický syn povstává‘

Informace o Sunakově premiérství zvedla vlnu euforie v indické společnosti i médiích. „Indický syn povstává nad impériem, kruh britské historie se uzavírá,“ zaznělo v jednom z indických kanálů.

Jeho jmenování také přišlo během oslav hinduistického svátku Díválí. „Rishi Sunak dal celému národu dárek k Díválí,“ uvedl jeden z moderátorů indické televize.

„Indy vždy fascinovala kariérní trajektorie diaspory,“ prohlásil pro BBC Salil Tripathi, indický spisovatel žijící v New Yorku. „Vzbudila se v nich hrdost, když se například Sundar Pichai stal výkonným ředitelem Googlu nebo Satya Nadella výkonným ředitelem Microsoftu. Tyto úspěchy v zámoří jsou viděny jako důkaz indické dokonalosti,“ doplňuje.

Podle některých Indů by Sunakovo jmenování britským premiérem mohl udělat tento rok ještě víc speciálním, vzhledem k tomu, že Indie letos slaví 75 let od vyhlášení nezávislosti na Spojeném království, uvedl server The Independent.

„Indická společnost to vítá, myslím ale, že to vztah mezi těmito dvěma zeměmi zásadě nezmění,“ říká indolog Martin Hříbek, jelikož i přes své indické kořeny je Sunak Brit, který se ve Spojeném království narodil.

„Je to spíše projev toho, že ve Velké Británii existuje početná indická menšina, která v posledních desetiletích začíná být hodně vidět,“ dodává Hříbek.

Sunakovi k jeho jmenování pogratuloval i jeho tchán a indický miliardář Nárájan Múrti. „Jsme přesvědčeni, že pro lid Spojeného království udělá maximum,“ prohlásil Múrti, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys a jehož jmění časopis Forbes oceňuje na 4,5 miliardy dolarů (116 miliard korun).

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme